50 euro i ani eurocenta więcej

01-07-2010, 10:55

Kończy się koszmar osób podróżujących za granicę i korzystających z usługi roamingu danych. Wprowadzony limit wydatków powinien skutecznie ograniczyć koszty, zwłaszcza te niepożądane.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Koszty roamingu jeszcze do niedawna były zmorą tych wszystkich, którzy z telefonów komórkowych korzystali poza granicami swojego państwa. Problem dostrzegła jednak Unia Europejska i systematycznie od pewnego czasu obniża maksymalne stawki, jakie operatorzy mogą pobierać za połączenia realizowane w ramach tej usługi. Okazało się bowiem, że marże nierzadko wynosiły kilkaset procent, narażając klientów na wysokie rachunki.

Przypomnijmy, że od dzisiaj obowiązują niższe stawki za połączenia wychodzące (39 eurocentów za minutę) i przychodzące (15 eurocentów za minutę). Mniej zapłacimy także za przesyłanie danych w roamingu - 80 eurocentów zamiast 1 euro (w przyszłym roku nastąpi kolejna obniżka do 50 eurocentów). Dziennik Internautów informował w tym tygodniu, jak stawki kształtować się będą u naszych operatorów.

>> Czytaj więcej: Ile zapłacimy za zagraniczne rozmowy podczas wakacji?

Sonda
Spędzisz w tym roku wakacje za granicą?
  • tak
  • nie
  • jeszcze nie wiem
wyniki  komentarze

Dopiero jednak od niedawna UE reguluje także ceny przesyłu danych w roamingu. Bardzo wysokie stawki sprawiały, że klienci nierzadko otrzymywali rachunki opiewające na niebotyczne sumy. Zagrożenie to jest teraz o tyle większe, że coraz więcej telefonów w coraz większym zakresie (głównie za pośrednictwem aplikacji, ale także podczas sprawdzania skrzynki pocztowej) korzysta z połączeń z internetem.

Dlatego też dzisiaj weszły w życie regulacje mające zapobiec przykrym niespodziankom po urlopie. Operatorzy telekomunikacyjni zostawi zobowiązani do ustanowienia limitu kwotowego w przypadku roamingu danych. Został on domyślnie ustalony na 50 euro netto. Po wykorzystaniu 80 procent tej kwoty telekom jest zobowiązany poinformować o bieżącym stanie klienta (za pośrednictwem SMS-a, maila bądź okienka pop-up w zależności od decyzji operatora i wykorzystywanego urządzenia).

Z kolei po wykorzystaniu go w całości usługa ta zostanie zablokowana. Klient może oczywiście ustalić limit na dowolnym innym poziomie, a także zdecydować się na dalsze korzystanie z internetu po jego przekroczeniu. Problem wysokich rachunków, przynajmniej w tym wypadku, został rozwiązany.

Wszystkim Czytelnikom Dziennika Internautów życzymy udanych zagranicznych wojaży oraz niskich rachunków telefonicznych.Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


Tematy pokrewne:  

tag wakacjetag roamingtag Komisja Europejska
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.