49% firm ma problem z nielojalnymi pracownikami

12-03-2012, 09:31

Prawie połowa firm, przebadanych przez Mediarecovery, odnotowała w ciągu ostatnich 12 miesięcy przypadki nielojalnych zachowań pracowników, takich jak wyciek danych czy świadome ich niszczenie.

49% firm ma problem z nielojalnymi pracownikami
fot. - 49% firm ma problem z nielojalnymi pracownikami
Z doświadczeń laboratorium informatyki śledczej Mediarecovery wynika, że nielojalnych pracowników można podzielić na trzy grupy:

  • osoby mające poczucie skrzywdzenia przez przełożonych - niszcząc dane lub udostępniając je konkurencji, chcą zemścić się na firmie za doznane krzywdy;
  • osoby wykorzystujące swoją pozycję „nie do ruszenia” z uwagi na długoletnią pracę w danej firmie lub zaufanie, jakim obdarza ich przełożony;
  • osoby nieświadome wagi informacji, z jakimi pracują - wyciek danych z ich udziałem podyktowany jest najczęściej brakiem wyobraźni.

Pomimo tak wysokiego procentu firm, które miały problemy z pracownikami, jedynie 31% z nich stosuje rozwiązania typu DLP (ang. Data Loss Prevention). W tej grupie 4/5 używa ich prewencyjnie, a 1/5 z uwagi na zdarzenie związane z wyciekiem danych w przeszłości.

Warto zauważyć, że 59% specjalistów zatrudnionych w firmach niestosujących DLP widzi taką potrzebę. Problemem w tym przypadku jest zazwyczaj brak świadomości zarządów i zrozumienia potrzeby wdrożenia tego typu rozwiązań. Pokutuje tutaj myślenie, że nas te problemy nie dotyczą, w końcu wiem, kogo zatrudniam – komentuje Zbigniew Engiel z Mediarecovery. Wyniki badania wskazują, że rzeczywistość może różnić się od wyobrażeń szefów firm.

Czytaj także: Firmy przegrywają w walce z hakerami?

Badanie ankietowe przeprowadzono 23 lutego 2012 r. w Warszawie na grupie 103 dyrektorów bezpieczeństwa, dyrektorów i specjalistów IT oraz audytorów wewnętrznych biorących udział w konferencji SEMAFOR 2012.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy