40 tysięcy osób nabrało się na aplikacje z szybkimi pożyczkami

23-11-2018, 20:00

Analityk zagrożeń odkrył dziewięć aplikacji w Google Play, które obiecywały użytkownikom sklepu szybką gotówkę. Oczywiście na obietnicach się kończyło. Jak twierdzi ekspert, aplikacje, które nie realizują określanych opisem funkcji mogą nie tylko wywołać irytację, ale także infekować nasze smartfony.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Po pobraniu jednej z dziewięciu aplikacji, użytkownik musiał zalogować się lub zarejestrować, podając swoje imię i nazwisko, adres e-mail oraz numer telefonu. W kolejnym kroku, aby otrzymać wymarzoną pożyczkę, musiał wybrać z listy kwotę zasilenia oraz okres spłaty. Po dokonaniu decyzji, dotyczącej zaciągniętego kredytu oraz wpisaniu powodu, osoba korzystająca z apki była powiadamiana o procesie rozpatrywania prośby. Proces można było przyśpieszyć, udostępniając informacje o aplikacji na Whatsappie oraz oceniając ją na 5 gwiazdek w sklepie Google Play. Niestety, ku rozczarowaniu ponad 40-tysięcy osób wnioskujących o pożyczki, prośba nie była realnie rozpatrywana, a po dodatkowym zastrzyku gotówki nie było żadnego śladu. W opinii Lukasa Stefanko z ESET, w sklepie Google Play regularnie odnajdujemy aplikacje, które mają dość wątpliwe funkcjonalności lub służą wyłącznie jako narzędzia cyberprzestępców.

Jak rozpoznać fałszywą aplikację?

Fałszywe aplikacje mobilne mogą służyć do zaszyfrowania znajdujących się na telefonie informacji lub kradzieży danych dostępowych do banków, opróżniając tym samym portfele nieświadomych niczego użytkowników. Jak radzi ekspert z ESET - Kamil Sadowski, przed pobraniem jakiejkolwiek aplikacji należy w pierwszej kolejności sprawdzić opinie na jej temat i oceny użytkowników oraz ilość pobrań. Warto również zweryfikować nazwę aplikacji, tj. czy nie zawiera literówek, znaków specjalnych, czy jest rekomendowana i polecana na oficjalnych stronach internetowych (w szczególności jeśli chodzi o aplikacje bankowe). Jeżeli użytkownik zdecyduje się na instalację, powinien sprawdzić rodzaj dostępu, jaki nadaje aplikacji oraz zweryfikować, czy korzystanie z niej nie wiąże się z dodatkowymi opłatami.

Jeżeli użytkownik pobierze podejrzaną aplikację i zauważy niepożądane działanie telefonu – jego spowolnienie lub wyskakujące nieznane i podejrzane powiadomienia, powinien natychmiast pozbyć się wątpliwej aplikacji. Następnie zeskanować telefon programem antywirusowym, który pomoże zabezpieczyć urządzenie. Jeśli wykryte zostaną zagrożenia, dla bezpieczeństwa warto przywrócić urządzenie do ustawień fabrycznych.

Źródło: ESETSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.