40 internautów oskarżonych o udostępnianie plików

31-01-2012, 18:48

Komputery 40 internautów oskarżonych o udostępnianie plików z naruszeniem praw autorskich zostały zabezpieczone - poinformowała otwocka policja.

Anonimowości w internecie nie ma - czytamy na portalu Policja.pl. W ramach walki z przestępczością gospodarczą w połowie stycznia otwocka policja zabezpieczyła maszyny należące do 40 osób. 

Czytaj także: Pliki użytkowników MegaUpload mogą zostać skasowane

Policjanci działali zgodnie z poleceniem białostockiej prokuratury i niemal równocześnie wkroczyli do kilkudziesięciu mieszkań użytkowników narzędzi do wymiany plików w sieci. Funkcjonariusze ostrzegają przy okazji, że każda osoba, która ściąga nielegalny plik i jednocześnie udostępnia go innym użytkownikom, musi się liczyć z konsekwencjami.

Nieco inaczej jest w przypadku internautów, którzy wyłącznie pobierają pliki multimedialne (bez ich udostępniania). Jak informowaliśmy niedawno, takie działania są dozwolone, o ile materiały tego typu wykorzystujemy wyłącznie na własny użytek. O ile jednak ściągnąć możemy w ten sposób piosenkę czy film, w przypadku aplikacji (udostępnianej w sieci bez zgody autora) nie jest to już działanie zgodne z prawem.

Jak zauważa na swojej stronie policja, obecnie wielu internautów nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że narusza prawa autorskie. Łatwość dostępu do pirackich aplikacji czy multimediów udostępnianych z naruszeniem prawa autorskiego jest tak duża, że nawet osoby niezbyt dobrze odnajdujące się w świecie nowych technologii mogą uzyskać dostęp do tego typu materiałów.

- Choć w większości wypadków złamanie prawa odbyło się tu nieświadomie, to odpowiedzialność karna dla osoby łamiącej ten przepis zagrożona jest karą do 2 lat pozbawienia wolności - czytamy na stronie Policja.pl. - Funkcjonariusze policji przypominają, że obecnie warunki techniczne pozwalają na szczegółowe wskazanie, kto, kiedy i z którego połączenia korzystał, ściągając bądź udostępniając pliki.

Czytaj także: Złote Blachy 2011: Policjanci nagrodzeni za działania antypirackie


Źródło: Policja
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930