4 cechy, których nie powinien posiadać twój pracownik

03-07-2014, 06:09

Zatrudniając nowych pracowników trzeba zwracać uwagę na wiele elementów. Niektóre z charakterystycznych cech powinny być jednak sygnałem alarmowym wzmagającym czujność potencjalnego pracodawcy.

Wgryź się w biznes z PizzaPortal.pl

Pracoholizm

Pracowitość często mylona jest z pracoholizmem, czyli spędzaniem zbyt dużej ilości czasu nad powierzonymi zadaniami. Pracownik, który będzie w pełni oddany firmie, poświęcając jej każdą wolną chwilę, prawdopodobnie zaniedba wiele innych spraw związanych z życiem osobistym - a to przełożyć się może ostatecznie na demotywację i spadek wydajności jego pracy.

Pracoholizm to źródło niskiej efektywności połączonej ze złudzeniem podejmowania dużego wysiłku. Zatrudniając tego typu osobę, trzeba się przygotować również na negatywny wpływ dodatkowego pracownika na resztę zespołu.

Lenistwo

Bardziej oczywistą cechą, na którą bez wątpienia zwraca uwagę w pierwszej kolejności wielu pracodawców, jest chęć do pracy kandydata. Lenistwo, przejawiające się np. w bardzo słabej efektywności i niezbyt dużej liczbie osiągnięć, stosunkowo łatwo dostrzec już na pierwszy rzut oka.

Perfekcjonizm

Czas na kolejną cechę, która wydaje się pozytywna. Któż nie chciałby mieć pracowników dbających o każdy detal produktu? W praktyce okazuje się, że nadmierne skupienie na drobnostkach może mocno zaszkodzić.

Filozofia Lean Startup zakłada, że przedsiębiorstwo powinno skupiać się przede wszystkim na poprawie procesów, które przekładają się w największym stopniu na jakość finalnego produktu dla klienta. Programista dopracowujący do perfekcji jeden moduł aplikacji mógłby się równie dobrze zająć np. implementacją kolejnej przydatnej klientom funkcji.

Niechlujstwo

Niemal całkowita odwrotność perfekcjonizmu to również spory problem części pracowników. W przypadku wielu produktów i usług jakość ich wykonania może zadecydować o tym, kogo ostatecznie wybiorą klienci. Zatrudniając osoby od niechcenia wywiązujące się ze swoich zadań, skazujesz się na niemałe problemy.

 

Partnerem sekcji Startupy jest PizzaPortal.pl - startup, który powstał w 2010 roku, a od 2012 roku stał się częścią grupy Delivery Hero, holdingu ułatwiającego zamawianie jedzenia na całym świecie. Wgryź się w sukces razem z PizzaPortal.pl!

Masz problem lub pytanie dotyczące biznesu? Wyślij je na startup@di24.pl

Zapisz się na newsletter dla startupów:Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag zatrudnienietag startupytag rekrutacjatag pracownicy
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy