3,5 mld zł Polacy są winni radiu i TVP

10-08-2009, 12:26

Gdyby wszyscy posiadacze telewizorów i radioodbiorników zapłacili abonament RTV, Telewizja Polska miałaby dość pieniędzy na zrealizowanie prawie trzech tysięcy odcinków Gwiazdy tańczą na lodzie. Mogłaby ten program nadawać codziennie przez osiem lat – obliczył serwis Money.pl.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Według szacunków Money.pl blisko połowa gospodarstw domowych nie płaci abonamentu RTV. Średnio każde z nich jest winne radiu i telewizji po 570 złotych. Są to długi za ostatnie 3 lata (po tym okresie zobowiązania ulegają przedawnieniu).

Gdyby abonament płacili wszyscy, którzy posiadają radia i telewizory, to w tym czasie media publiczne miałyby do dyspozycji 3,5 mld złotych więcej.

Według danych GUS telewizor ma 98,5 procent z 13,3 miliona gospodarstw domowych. Na tej podstawie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji szacuje, że w 2008 roku 6,2 mln gospodarstw domowych miało niezarejestrowany telewizor.

Według danych KRRiT co roku o około 450 tys. rosła liczba gospodarstw domowych, które nie rejestrowały odbiorników RTV. Baza abonencka, czyli rejestr tych, którzy mają zarejestrowane urządzenia, skurczyła się od 2006 do końca 2008 roku o ponad 622 tysiące.

Abonament RTV: Kto w Polsce płaci, a kto nie?
fot. - Abonament RTV: Kto w Polsce płaci, a kto nie?

Tylko w 2008 roku wszyscy posiadacze niezarejestrowanych telewizorów i radioodbiorników powinni zapłacić 1,2 mld zł. To pozwoliłoby na stworzenie tysiąca odcinków programu Gwiazdy tańczą na lodzie (według mediów jeden odcinek to koszt rzędu 1,2 mln złotych). Taka kwota mogłaby też pozwolić na wyprodukowanie 1700 premier Teatru Telewizji.

Osoby nierejestrujące odbiorników to pierwsza grupa osób zalegających z opłatami za abonament. Drugą grupę stanowią osoby, które mają zarejestrowane radia i telewizory, ale przestały płacić.

KRRiT prognozowała, że w 2008 roku do jej kasy wpłynie 882 mln zł, czyli około 168 zł od jednego gospodarstwa domowego mającego zarejestrowany odbiornik i wnoszącego regularnie opłaty. Gdyby dodać do tej kwoty sześć milionów abonentów, którzy teraz w ogóle nie płacą, budżet KRRiT wzrósłby o ponad miliard złotych.

W tym roku do kasy KRRiT wpłynie maksymalnie 500 mln zł, co oznacza, że państwową telewizję i radio czekają cięcia i zwolnienia.


Następny artykuł » zamknij

Top 10 wakacyjnych zagrożeń


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.