33% Europejczyków współdzieli swoje urządzenia bez żadnych zabezpieczeń

Piotr Kupczyk 16-01-2015, 11:53

Właściciel komputera, smartfona czy tabletu często nie jest jedyną osobą, która korzysta z danego urządzenia w celu uzyskiwania dostępu do internetu - do dzielenia się swoim sprzętem przyznaje się niemal jeden na trzech Europejczyków zbadanych przez Kaspersky Lab.

29% użytkowników dzieli swoje urządzenie z innymi osobami dorosłymi w gospodarstwie domowym, 4% pozwala z niego korzystać swoim dzieciom, podczas gdy 1% udostępnia je nawet kolegom lub współpracownikom. Należy zauważyć, że dotyczy to urządzeń, które są najczęściej wykorzystywane do uzyskiwania dostępu do internetu, co oznacza, że najprawdopodobniej zawierają one cenne dane, takie jak loginy czy hasła do kont.

33% Europejczyków współdzieli swoje urządzenia bez żadnych zabezpieczeń

Fot. wk1003mike / Shutterstock

Pozostawienie urządzenia przekazywanego innym osobom bez ochrony jest niezwykle niebezpieczne – nie można mieć całkowitej pewności, że inni użytkownicy posiadają wystarczającą wiedzę na temat cyberzagrożeń. Beztroska lub nieświadoma osoba może połknąć przynętę oszusta lub pobrać szkodliwą aplikację. Aż 33% Europejczyków, którzy udostępniają swój komputer, telefon lub tablet innym, nie stosuje żadnych środków bezpieczeństwa, ponieważ „nie dostrzega zagrożeń”. Jedynie 38% użytkowników tworzy kopie zapasowe istotnych danych, zanim udostępni swoje urządzenie innej osobie, 33% zabezpiecza swoje dane za pomocą hasła, a 20% unika przechowywania ważnych danych na współdzielonym sprzęcie.

– Udostępnianie komputera lub smartfona innym zwiększa ryzyko infekcji szkodliwym oprogramowaniem, utraty danych lub kradzieży kont online, dlatego tak ważne jest stosowanie kilku prostych środków bezpieczeństwa: zawsze twórz kopie zapasowe ważnych plików, kasuj informacje, które nie powinny wpaść w niepowołane ręce, wyłączaj automatyczne uzupełnianie formularzy, staraj się kontrolować prawa dostępu użytkownika na urządzeniu i korzystaj z programów, które zapewniają ochronę przed cyberzagrożeniami – zaleca Maciej Ziarek, ekspert ds. bezpieczeństwa IT, Kaspersky Lab Polska.

Pełne wyniki badania „Consumer Security Risk Survey 2014” można znaleźć na stronie Kaspersky Lab.

Czytaj także: Tryb prywatny w przeglądarkach mniej bezpieczny niż sądzono


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031