Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

20 lat polskiego internetu

17-08-2011, 21:57

17 sierpnia 1991 roku z polskiej sieci wysłano do Danii pierwszą wiadomość. Obecnie połączenia z niemal dowolną częścią świata można realizować, wykorzystując powszechne smartfony.

Jak informowaliśmy niedawno, dostęp do internetu czasem może się wiązać z nieoczekiwanymi kosztami. Obecnie jednak bez globalnej sieci wielu nie wyobraża sobie życia.

>>Czytaj także: Internet w smartfonie może się okazać bardzo kosztowny

Sonda
Korzystasz z grupowania znajomych na Facebooku?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

17 sierpnia 1988 roku z Uniwersytetu Warszawskiego wysłano do Danii wiadomość, wykorzystując połączenie o przepustowości 9600 bps i popularny protokół IP. Już po kilku latach Polska została podłączona do sieci EARN (z ang. European Academic and Research Network), a w 1991 roku zarejestrowano pierwszą domenę .pl.

Niestety nie wiadomo, czego dotyczyły pierwsze wiadomości przesyłane w ten sposób i choć pierwszy zachowany list elektroniczny pochodzi z 23 sierpnia 1991 roku, NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa) za narodziny polskiej sieci uznaje właśnie datę 17 sierpnia 1991.

Już 20 grudnia tego samego roku Polska została podłączona do sieci globalnej, po czym mogła wymieniać informacje również ze Stanami Zjednoczonymi. Po tym jak w 2000 roku zakończyła działanie polska część EARN, Polaków z internetem łączył NASK, a później również firma kontrolowana przez Telekomunikację Polską.

Obecnie łącza internetowe są ponad 100-krotnie szybsze niż te używane pierwotnie, nie wspominając o ich cenach. Jak podaje serwis InternetStats.pl, w 2010 roku z internetu korzystało 52 procent Polaków, a wśród osób w przedziale od 15 do 19 roku życia odsetek ten wynosił aż 94 procent.

>>Czytaj także: Odpowiadali na pytanie, jaki jest stan polskiego internetu