10-lecie alternatywy dla „wszelkie prawa zastrzeżone” w Polsce (infografika)

02-10-2015, 10:45

Alternatywa dla przestarzałej reguły prawa autorskiego „wszelkie prawa zastrzeżone”, czyli licencje CC, funkcjonuje w Polsce od 10 lat. Szacowana liczba zasobów dostępnych na zasadzie „pewne prawa zastrzeżone” – to jest na licencjach  Creative Commons (CC) – wkrótce osiągnie miliard. Korzystają z nich tak liczone w milionach osoby prywatne, jak i instytucje, 
np. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Licencje CC dają twórcom i posiadaczom praw autorskich możliwość swobodnego dzielenia się twórczością. Gwarantują bezpieczne udostępnianie zasobów na jasnych zasadach, bez konieczności prowadzenia negocjacji czy znajomości prawa autorskiego. Ich popularność to dowód, że zmiana prawa autorskiego jest potrzebna. Każda treść udostępniona na wolnej licencji to głos za bardziej liberalnym systemem tego prawa – mówi dr Alek Tarkowski z Creative Commons Polska i dyrektor Centrum Cyfrowego Projekt: Polska.

Dzięki Creative Commons powstał wielki zbiór treści będących dobrem wspólnym, z których każdy może swobodnie korzystać. W Polsce publikują w ten sposób m.in. nauczyciele, dzielący 
się materiałami na szkolnych blogach. Specjaliści wskazują, że na wolnych licencjach opiera 
się aż 40% rynku oprogramowania komputerowego, a korzystają z niego takie firmy, jak 
np. Microsoft. Wolne licencje zyskują też uznanie ekonomistów, rozumiejących, że dzielenie się wiedzą i twórczością działa na korzyść społeczeństwa i samych twórców.

Organizacja Creative Commons powstała w 2001 r. w USA, w Stanach Zjednoczonych, jej celem jest otwarcie zasobów wiedzy i kultury. - Ruch ten narodził się z obaw przed powszechnym piractwem, ale i z nadziei na demokratyzację dostępu do wiedzy. Nikt wówczas nie przewidywał, jak bardzo Internet zmieni sposób, w jaki się komunikujemy, uczymy, a nawet zwiedzamy muzea – mówi Tarkowski. Dziś Creative Commons działa w ponad 80 państwach. Polski oddział powstał w 2005 r. 
z inicjatywy socjologów - dr Justyny Hofmokl i Alka Tarkowskiego, przy wsparciu grupy prawników 
z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Creative Commons Polska http://creativecommons.pl

 

Inicjatorzy Creative Commons w Polsce:

Justyna Hofmokl, doktor socjologii, autorka książki „Internet jako nowe dobro wspólne”, pracowała dla Komisji Europejskiej.

Alek Tarkowski, doktor socjologii, członek Rady do spraw Cyfryzacji przy Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, były członek Zespołu Doradców Strategicznych Premiera, współautor raportu „Polska 2030″, współtwórca projektu „Kultura 2.0″.

licencje creative commons infografika


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031