10 lat polskiej Wikipedii - spotkanie w Poznaniu

31-08-2011, 12:44

Polska Wikipedia została założona 26 września 2001 roku, więc niebawem będzie miała 10 lat. Obchody jubileuszu zorganizuje Stowarzyszenie Wikimedia Polska.

Na początku tego roku wspominaliśmy o 10-leciu Wikipedii. Niebawem swoje dziesiąte urodziny będzie miała także polska wersja wolnej encyklopedii, która ruszyła 26 września 2001 roku.

Polski projekt był dziełem lekarza Krzysztowa Jasiutowicza (znanego jako Kpjas) i fizyka Pawła Jochyma (znany jako Ptj). Początkowo polska Wikipedia była samodzielnym projektem o nazwie Polska Wolna Encyklopedia Sieciowa. Do międzynarodowej Wikipedii przyłączyła się w roku 2002.

>>> Czytaj: Pierwsza dekada Wikipedii – więcej języków, informacji, jakości

Oficjalne obchody urodzin polskiej Wikipedii odbędą się w Poznaniu, w Centrum Handlu, Sztuki i Biznesu Stary Browar w dniach 24-25 września. Impreza rozpocznie się od panelu dyskusyjnego, który poprowadzą wspomniani wyżej ojcowie-założyciele polskiej wersji encyklopedii. Co ciekawe, będzie to ich pierwsze spotkanie twarzą w twarz.

Oprócz Krzysztofa Jasiutowicza i Pawła Jochyma swoją obecność zapowiedzieli:

  • Jan Wróbel, dziennikarz i publicysta;
  • Piotr Marcinkowski, wicedyrektor biblioteki UAM w Poznaniu;
  • Sylwia Ufnalska, tłumaczka i redaktor naukowa;
  • Jarosław Lipszyc, prezes fundacji Nowoczesna Polska;
  • Edwin Bendyk, dziennikarz i publicysta.

Wśród prelegentów mają znaleźć się także wikipedyści. Poza wykładami uczestnicy będą mogli spróbować urodzinowego tortu, zapoznać się z rozpoczynającym się właśnie konkursem Wiki Lubi Zabytki oraz obejrzeć poświęcony Wikipedii film Truth in Numbers?.

Program imprezy można znaleźć na stronie Wikimedia Polska. Osoby zainteresowane udziałem powinny zajrzeć na stronę stowarzyszenia.

>>> Czytaj: Wikipedia traci wolontariuszy. Potrzebuje zmian?


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy