Zamknięcie botnetu pokrzyżowało plany spamerów

30-04-2012, 08:41

Polska odnotowała znaczny spadek na liście największych źródeł spamu - z 9 na 18 miejsce - do czego przyczyniło się znacznie zamknięcie botnetu Hlux/Kelihos, w naszym kraju działało bowiem 29 tys. należących do niego komputerów zombie.

O likwidacji drugiego botnetu Hlux/Kelihos informowaliśmy pod koniec marca (pierwszy został zamknięty we wrześniu ubiegłego roku). Dzięki temu - jak wynika z raportu firmy Kaspersky Lab - odsetek spamu w globalnym ruchu e-mail zmniejszył się o 3,5% w porównaniu z poprzednim miesiącem i wynosił średnio 75%.

20 największych źródeł spamu: marzec 2012 r.
fot. - 20 największych źródeł spamu: marzec 2012 r.
Ranking 20 największych źródeł spamu pozostał w dużej mierze niezmieniony w stosunku do lutego: na pierwszych 6 pozycjach znalazły się te same państwa, przy czym Wietnam i Korea Południowa zamieniły się miejscami, zajmując odpowiednio czwarte i piąte miejsce. Udział spamu rozprzestrzenianego z Korei Południowej zmniejszył się o 2,3%. Na prowadzeniu utrzymały się Indie z 12,3% udziałem we wszystkich rozprzestrzenianych wiadomościach spamowych.

Polska, jak już wspomnieliśmy, zaliczyła spadek z 9 na 18 miejsce, co oczywiście jest informacją pozytywną. W marcu z naszego kraju pochodziło 1,5% globalnego spamu (dla porównania w lutym było to 2,5%).

Czytaj także: Spamerzy atakują polskich internautów

Rozkład zainfekowanych e-maili według państw: marzec 2012 r.
fot. - Rozkład zainfekowanych e-maili według państw: marzec 2012 r.
Spadek liczby niechcianych wiadomości nie miał niestety wpływu na poziom zagrożenia związanego ze spamem - w ruchu pocztowym odnotowano ten sam udział szkodliwych plików (2,8%), co w poprzednim miesiącu. W rankingu państw o największym odsetku zainfekowanych e-maili trzeci miesiąc z rzędu na pierwszym miejscu znalazły się Stany Zjednoczone - w porównaniu z lutym odsetek dla tego państwa zwiększył się o 1,7% i wynosił 14,7% ogółu spamu. Na drugim miejscu pojawiła się niespodziewanie Australia (12,4%). Podobnie jak w lutym, na miejscu trzecim uplasował się Hong Kong.

- Mimo że odsetek niechcianych wiadomości zmniejszył się nieznacznie, spam nadal jest niebezpieczny, a jego dystrybutorzy uciekają się do coraz bardziej wyrafinowanych oszustw - komentuje Maria Namiestnikowa, starszy analityk spamu w Kaspersky Lab. Doskonałym tego przykładem może być masowa wysyłka wykryta w dniach 20-23 marca. Rozesłane e-maile stanowiły rzekomo potwierdzenie z systemu rezerwacji biletów lotniczych online dotyczące lotu US Airways. Po kliknięciu zawartego w wiadomości odsyłacza na komputerze instalowany był szkodliwy program, który pobierał następnie niesławnego trojana ZeuS wykradającego poufne dane dotyczące systemów płatności online.

Czytaj także: W lipcu zainfekowane komputery stracą połączenie z siecią

Pełna wersja raportu „Spam w marcu 2012 r.” jest dostępna w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab.


Źródło: Kaspersky Lab
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy