Wypożyczanie oprogramowania tańsze niż kupno

Forsal.pl 10-05-2010, 06:41

Wypożyczanie systemów IT zaczyna praktykować coraz więcej firm na świecie, szczególnie małych i średnich. To dla nich nie tylko sposób na oszczędności na drogich licencjach, ale i możliwość korzystania z rozwiązań IT na poziomie takim, na jaki wcześniej mogły sobie pozwolić tylko wielkie korporacje.

Pierwszym klientem, który skorzystał z usług Microsoftu w modelu SaaS Microsoftu w Polsce w zeszłym roku, był Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej dr Brankowska z Warszawy. Firma ta na stałe zatrudnia 10 osób, a współpracuje z nią 20 lekarzy. Przychodnia zdecydowała się korzystać z takich usług, jak obsługa poczty czy wirtualny gabinet umożliwiający zdalne prowadzenie kalendarza wizyt i zapisów u lekarzy. Przedstawiciele Microsoftu i CEOD wyliczyli, że obecne miesięczne koszty tych usług na osobę to 21,5 euro, gdyby klinika chciała sobie to wszystko zafundować, musiałby liczyć się z kosztem 95 euro miesięcznie.

Zdaniem menedżerów Microsoftu właśnie małe i średnie firmy mogą, korzystając z oprogramowania w modelu SaaS, oszczędzić najwięcej, bo nawet do 75 proc. kosztów zakupu oprogramowania.

>>> Czytaj: Co powstrzymuje firmy przed Web 2.0?

Ten sposób dostępu do narzędzi IT staje się ciekawą alternatywą pozyskiwania nowych systemów aplikacyjnych w firmach. Użytkownicy, w ramach abonamentu, mogą korzystać z różnego rodzaju oprogramowania, bez potrzeby zakupu licencji oraz instalacji na własnych serwerach.

Coraz więcej producentów oprogramowania udostępnia swe produkty w tym modelu, dlatego firmy mogą dziś wypożyczyć każdy typ aplikacji, począwszy od pakietów biurowych, poprzez oprogramowanie do aukcji internetowych, handlu mobilnego, bankowości elektronicznej, sklepów internetowych, księgowości dla MSP, a skończywszy na systemach CRM, oprogramowaniu do wspomagania procesów sprzedaży, obsługi finansowo-księgowej czy programów kadrowo-płacowych.

Więcej w Forsal.pl w tekście pt. Zamiast kupować oprogramowanie biznesowe, można je taniej wypożyczyć od producenta

Marek Jaślan

Forsal.pl


Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Styczeń 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031