Tesla i PKN Orlen podejmują współpracę. Będą stacje ładowania w Polsce

10-07-2015, 14:20

Samochody elektryczne też będzie trzeba tankować. Orlen chce w tym uczestniczyć i ogłosił już współpracę z Tesla Motor. Również w Polsce mogą pojawić się stacje ładowania.

PKN Orlen ogłosił podjęcie współpracy z firmą Tesla Motors - amerykańskim producentem samochodów elektrycznych i jednocześnie liderem w zakresie szybkiego ładowania. Pierwsze punkty ładowania elektrycznego będą uruchomione na należących do ORLEN Deutschalnd stacjach marki star. Obiekty w miejscowościach Grimmen w Meklemburgii - Pomorze Przednie i Uckerfelde w Branderburgii, przy granicy z Polską, są obecnie wyposażane przez firmę Tesla w najszybsze na świecie porty służące do ładowania elektrycznego maksymalnie do 4 samochodów.

Punkty „Supercharger” umożliwiają doładowanie aut Tesla Model S w niecałe 30 minut, co pozwala na przejechanie nawet 270 kilometrów. W 40 minut możliwe jest już naładowanie 80% baterii, a w 75 minut -100%. Pojedyncze doładowanie baterii pozwala na przejechanie do 460 km.

Punkt ładowania - Tesla
źródło zdj. Centrum prasowe PKN Orlen

Równolegle trwają analizy dotyczące uruchomienia testowych stacji do ładowania samochodów w Polsce i Czechach. Decyzje mają być podjęte do końca roku.

Warto zobaczyć, jak szybko zwiększa się liczba punktów ładowania aut Tesli w Europie. W czerwcu ubiegłego roku, gdy pisaliśmy o rezultatach porzucenia patentów Tesli, mapka punktów ładowania w Europie wyglądała następująco.  

Punkty ładowania Tesli - czerwiec 2014

Dziś ta mapka wygląda nieco inaczej. 

Punkty ładowania - Tesla

- Nie ulega wątpliwości, że wśród światowych firm motoryzacyjnych na sile przybiera trend związany z produkcją samochodów zero i niskoemisyjnych. Naszą odpowiedzią na nadchodzące zmiany jest podjęta właśnie współpraca z liderem w segmencie aut elektrycznych, firmą Tesla. To kolejny krok w kierunku budowy naszej przewagi konkurencyjnej i ukłon w stronę klientów - mówił Marek Podstawa, Członek Zarządu ds. Sprzedaży PKN Orlen.

Obecnie na świecie sprzedaje się około 300 tysięcy pojazdów elektrycznych rocznie. Światowa sieć punktów ładowania tego typu pojazdów obejmuje prawie 100 tysięcy obiektów, z czego 22 tysiące znajdują się w Europie. W 2020 roku światowa sprzedaż aut elektrycznych może sięgnąć 7 milionów pojazdów rocznie, co stanowi 10% łącznej sprzedaży samochodów osobowych. Liczba punktów doładowań może wówczas być liczona w milionach. 

Czytaj: Porzucenie patentów Tesla Motors już przynosi dobre rezultaty


  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Styczeń 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031