Ścieżka rowerowa z paneli słonecznych - Holendrzy już to mają

12-11-2014, 14:49

Drogi będące bateriami słonecznymi to pomysł nienowy, ale Holendrzy naprawdę go realizują w ramach projektu SolaRoad. Pierwszą taką drogą będzie ścieżka rowerowa.

Dziennik Internautów pisał już o pomysłach na drogi, które mają być jednocześnie bateriami słonecznymi. Pomysł wydaje się genialnie prosty, bo przecież drogi i tak muszą zajmować pewną powierzchnię i tę samą powierzchnię wykorzystujemy do łapania słońca. Jest tylko jeden problem. Koszty.

Holendrów ten problem nie zniechęcił. W ramach projektu SolaRoad zbudowano w tym kraju 70 metrów ścieżki rowerowej, która jest jednocześnie baterią słoneczną. Ścieżka znajduje się w miejscowości Krommenie. Zaangażowana w projekt firma TNO twierdzi, że pierwsze 70 metrów ścieżki rowerowej może dostarczyć energii dla jednego lub dwóch holenderskich gospodarstw domowych. 

Ścieżka jest budowana z modułów takich, jakie widzimy na zdjęciu. 

SolaRoad - moduły
zdj. Solaroad

Ten moduł ma wymiary 2,5x3,5 metra. Wierzch wykonany jest z hartowanego szkła. Jednym z największych wyzwań było zapewnienie, że to szkło nie będzie zbyt śliskie. Jednocześnie musi być ono niepodatne na zabrudzenie, bo przecież promienie słoneczne muszą docierać do paneli słonecznych. 

SolaRoad

W najbliższej przyszłości słoneczna ścieżka rowerowa ma być wydłużona o 30 metrów. Przez okres 3 lat ta szczególna droga będzie testowana i wówczas okaże się, jak sprawdza się ona w praktyce, ile energii naprawdę produkuje, czy jest bezpieczna dla rowerzystów itd. 

W maju tego roku Dziennik Internautów pisał o podobnym projekcie Solar Roadways, który jest rozwijany w USA. W tym przypadku chodzi o cały gotowy system budowy dróg słonecznych, łącznie z rozwiązaniem takich kwestii jak odprowadzanie wody i stworzenie infrastruktury telekomunikacyjnej wzdłuż drogi. SolaRoad prezentuje się mniej efektownie niż amerykański odpowiednik, ale za to naprawdę ruszył. 

Na koniec film prezentujący projekt SolaRoad. 


To warto przeczytać


Komentarze
comments powered by Disqus
  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Lipiec 2018»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Jak czytać DI?
Newsletter

Podaj teraz tylko e-mail!RSS
Copyright © 1998-2018 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.