Rozpoznawanie ludzi przez ściany jest możliwe - wideo

29-10-2015, 15:26

Naukowcy z MIT opracowali technologię do identyfikowania ludzi przez ściany, a także rozpoznawania pewnych elementów zachowania. Z jakiegoś powodu naukowcy z MIT bardzo lubią ten temat.

Dziennik Internautów wspominał już kiedyś o technologiach, które pozwalają na śledzenie ludzi znajdujących się za ścianą. Inżynierowie z MIT posunęli się jednak o krok dalej. Stworzyli technologię, która może identyfikować ludzi przez ściany. Nosi ona nazwę RF-Capture

Jak to działa? Oczywiście używane są fale radiowe, które wysyłane są przez ścianę w stronę człowieka. Pewne części ciała człowieka odbijają fale radiowe, które wracają do urządzenia. Różne części ciała odbijają te fale w różny sposób, a technologia RF-Capture rejestruje to w czasie rzeczywistym. Nawet jeśli śledzona osoba się porusza, RF-Capture jest w stanie zrekonstruować na podstawię danych obraz sylwetki tej osoby. 

RF-Capture może ustalić położenie głowy, klatki piersiowej, stóp i dłoni. To pozwala na rozpoznawanie ludzi podobnie jak my czasem rozpoznajemy kogoś po sylwetce. Algorytm jest w stanie ustalić również w jaki sposób dana osoba stoi albo jak się porusza. Możliwe jest także śledzenie wykonywanego gestu. Film poniżej prezentuje tę technologię. 

Łatwo sobie wyobrazić różne zastosowania tej technologii. Sami naukowcy wskazują na możliwość zastosowania jej przy produkcji filmów. Można by śledzić ruchy aktora bez konieczności noszenia specjalnych sensorów i pomimo, że aktor byłby zasłonięty różnymi przedmiotami.

Oczywiście inteligentne domy lub gry to inne możliwe zastosowania. No i inwigilacja... ale o tym zazwyczaj mało się mówi. 

Jeśli jesteście ciekawi szczegółów, możecie zajrzeć do artykułu badaczy z MIT pt. RF-Capture: Capturing a Coarse Human Figure Through a Wall.

Na koniec wspomnijmy o podobnych technologiach pokazanych wcześniej. W roku 2013 naukowcy z MIT stworzyli technologię, która mogłaby pozwolić mobilnym gadżetom na obserwowanie ruchów również za obiektami (np. ścianami budynku). To rozwiązanie nazwane roboczo Wi-Vi działało w oparciu o niskonapięciowe sieci Wi-Fi.

Wspomniane rozwiązanie zostało później dopracowane i przedstawione jako WiTrack.


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31