Nowa strona dla osób pokrzywdzonych przestępstwem

21-09-2011, 15:04

Kiedy można mówić o popełnieniu przestępstwa? Gdzie szukać pomocy? Jakie są prawa pokrzywdzonego? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć na nowej stronie Pokrzywdzeni.gov.pl uruchomionej przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Strona Pokrzywdzeni.gov.pl została utworzona w lutym 2009 r. Dzisiaj, dzięki środkom finansowym z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, uruchomiono jej zmodernizowaną wersję. Podmiotem, który opracował zawartość merytoryczną witryny, jest Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stronę zmodernizowała firma IDEO Sp. z o.o. z Rzeszowa. Podmioty te zostały wyłonione w trybie zapytania o cenę.

- Podstawowym założeniem modernizacji naszej strony jest, aby służyła przede wszystkim społeczeństwu, w tym osobom pokrzywdzonym przestępstwem. Dlatego też umieszczane na niej informacje przekazane są prostym, komunikatywnym językiem, zrozumiałym dla wszystkich, którzy nie mają prawniczego przygotowania – mówi Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

Czytaj: HFPC: E-sąd spełnia swoje zadania

W serwisie znajdziemy m.in. Informator pokrzywdzonego, który ma w przystępny sposób objaśniać, jakie są prawa osoby pokrzywdzonej. W zakładce informatora znajdziemy pomocne wzory dokumentów.

W zakładce Kategorie przestępstw zawarto definicje przestępstw, porady dotyczące tego, jak postąpić, oraz mapy z ośrodkami pomocy (użytkownik może podać swoją lokalizację, aby wyświetlić na nich najbliżej położone jednostki świadczące pomoc).

W zakładce Sieć pomocy można znaleźć informacje o Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem. Jest też zakładka z informacjami dla najmłodszych ofiar przestępstw.

Czytaj: Edukacyjne płyty dla posłów pomogą gospodarce?


Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy