Rzecznik praw obywatelskich chce, aby prezes UOKiK sprawdziła, czy regulamin serwisu Nasza Klasa nie łamie praw użytkowników portalu.
Osoby zarejestrowane na portalu Nasza Klasa, które zamieszczają na nim zdjęcia i wypowiedzi, udzielają portalowi niewyłącznej licencji na ich wykorzystywanie i rozpowszechnianie. Tak wynika z regulaminu serwisu. RPO wystąpiła do prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z prośbą o przyjrzenie się jego postanowieniom. Wystąpienie to efekt skarg internautów.
Zdaniem RPO niejasne i budzące zastrzeżenia z punktu widzenia ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych są zapisy regulaminu NK wprowadzone w połowie 2010 r. Co więcej, administrator serwisu zobowiązał użytkowników do zaakceptowania nowego regulaminu w terminie 30 dni od ogłoszenia. W przypadku braku takiej akceptacji użytkownik zostawał wykluczony z serwisu. Zdaniem administratora NK wprowadzenie zmian było konieczne, aby serwis mógł w sposób prawidłowy świadczyć usługi drogą elektroniczną.
Wątpliwości RPO budzi stosowana przez serwis formuła odgórnie narzucająca nowe, niekorzystne dla użytkowników warunki umowy. I podkreśla, że użytkownicy nie mieli wpływu na nowe postanowienia regulaminu.
Więcej szczegółów w Gazecie Prawnej w artykule pt. Nasza Klasa znowu ma problem z regulaminem
Małgorzata Kryszkiewicz
| Komentarze archiwalne |
|
a ja się przeniosłem na http://hellopl.com
i jestem bardzo zadowolony, nikt mnie do niczego nie zmusza i nie zmienia co chwile...

|
|
|
|
|
|
|
|


| Serwisy specjalne: | |
| Wydarzenia: |