Ministerstwo Gospodarki potwierdza, że jest "legalne"

07-07-2008, 14:18

Ministerstwo Gospodarki jako pierwsze w Polsce przeprowadziło audyt legalności oprogramowania. Wiceminister Dariusz Bogdan podczas wręczenia certyfikatów potwierdzających wdrożenie oraz przestrzeganie procedur zarządzania licencjami, zachęcił kolejne polskie urzędy do podobnych kroków.

Audyt w Ministerstwie Gospodarki zakończył się 30 maja br. Objął on 932 komputery oparte na systemie Microsoft Windows oraz 29 serwerów Microsoft Windows. Dodatkowo inwentaryzacji poddano 17 serwerów opartych na innych niż Windows systemach operacyjnych.

W wyniku audytu resort gospodarki otrzymał certyfikat "Jestem legalny" firmy CompNet oraz "Certyfikat Microsoft License Management". Potwierdzają one, że ministerstwo korzysta w pełni z legalnego oprogramowania, co w polskich instytucjach publicznych wcale nie jest normą.

Ministerstwo Gospodarki dzięki audytowi trafiło również na listę firm i instytucji korzystających wyłącznie z licencjonowanych programów komputerowych, którą prowadzi polski oddział Business Software Alliance (BSA).

W ubiegły piątek miała miejsce uroczystość wręczenia certyfikatów, w której wzięli udział przedstawiciele resortu, firmy Microsoft oraz firmy CompNet, która przeprowadziła audyt. Wiceminister Bogdan w czasie uroczystości podkreślił, że audyt przyczynił się nie tylko do poprawienia wizerunku ministerstwa, ale także podniósł poziom wiedzy jego pracowników zakresie wykorzystania programów i ochrony własności intelektualnej.

Co więcej, audytorzy z firmy CompNet pochwalili Ministerstwo Gospodarki także za fakt wykorzystywania oprogramowania open source. Ich zdaniem połączenie go z rozwiązaniami komercyjnymi przekłada się bezpośrednio na oszczędności w państwowej kasie.


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31