Licealiści mają haka na raka

02-01-2008, 21:54

W połowie grudnia grupka licealistów z okolic Krosna (podkarpackie) ruszyła w internecie z akcją "Wygraj z rakiem". Celem przedsięwzięcia jest uświadomienie polskiemu społeczeństwu, jak ważna jest profilaktyka chorób nowotworowych.

Choroby nowotworowe to duży problem społeczny, uważają młodzi ludzie, którzy rozpoczęli swoją akcję od uruchomienia strony internetowej www.wygrajzrakiem.pl oraz przygotowania spotu wideo kampanii.

Uczniowie ZSP nr 5 w Krośnie nie ograniczają się w swojej akcji tylko do internetu. Rozpoczęli już działalność na terenie swoich gmin, organizując spotkanie w jednym z gimnazjów, podczas którego około 300 gimnazjalistów zapoznano z materiałami filmowymi na temat chorób nowotworowych oraz działań profilaktycznych, chroniących przed zachorowaniem lub pozwalających na wczesne wykrycie nowotworu.

Jest przed czym przestrzegać - z danych statystycznych oraz opartych na nich prognoz wynika, że jeśli podejście w naszym kraju do tego typu chorób nie zmieni się, to co piąty Polak może w przyszłości umrzeć na nowotwór.

W obecnej chwili licealiści zbierają fundusze oraz, z pomocą aptekarzy i pracowników lokalnej przychodni zdrowia, planują rozpocząć kampanię ulotkowo-plakatową. Chcą w ten sposób nie tylko uświadomić Polakom jak ważne jest badanie się i nie lekceważenie żadnych niepokojących objawów, ale również zmienić nastawienie ludzi do tematu chorób nowotworowych.

Na stronie internetowej akcji można znaleźć bazę wiedzy na temat profilaktyki. Oprócz spisu badań, które możemy wykonywać, kobiety znajdą tam również kurs samobadania piersi, mężczyźni samobadania jąder oraz wiele innych bardzo ważnych informacji.

Więcej informacji na stronie kampanii - www.wygrajzrakiem.pl

Poniżej spot umieszczony na YouTube:


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy