Łączność w Powstaniu Warszawskim

01-08-2009, 15:38

65. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego to doskonała okazja do przypomnienia heroizmu bohaterów tamtego okresu. Swój wkład ma także Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Wirtualne muzea zyskują popularność także i w Polsce. Możliwość obejrzenia eksponatów na monitorze komputera, a także "wycieczka" po salach muzeum to jednak nie tylko doskonała rozrywka. Uruchomione w kwietniu ubiegłego roku Wirtualne Muzeum Powstania Warszawskiego pozwala dokładnie zapoznać się z okresem przeszło dwumiesięcznych walk w stolicy.

W styczniu br. Urząd Komunikacji Elektronicznej uruchomił z kolei Telemuzeum, gdzie zapoznać się można z historią telekomunikacji. Teraz, w dniu 65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, uruchomiony został drugi wirtualny projekt tego typu - Łączność w Powstaniu Warszawskim.

Pod adresem www.1944.uke.gov.pl zapoznać się można z historiami uczestników powstania, a także obejrzeć eksponaty czy schematy, zapoznać się ze strukturą łączności w tym okresie, a także dowiedzieć się, jakie było znaczenie komunikacji w czasie walk na ulicach i w podziemiach stolicy.

UKE zamieścił na stronach muzeum także historie kobiet, które brały czynny udział w powstaniu, zapewniając łączność kurierską. Nie pominięto także znaczenia Harcerskiej Poczty Polowej.

Część multimedialna zawiera pliki z nagraniami radiowymi, plakaty, a także kadry z filmów, w których przedstawiono okres powstania. Wśród dokumentów archiwalnych można znaleźć m.in. instrukcję obsługi telefonu.

Muzeum powstało nie tylko, by uczcić pamięć o powstańcach, ale także, by przybliżyć wszystkim zainteresowanym zagadnienia łączności w czasie walk.

To kolejny tegoroczny projekt internetowy poświęcony Powstaniu Warszawskiemu. Dzisiaj Dziennik Internautów poinformował o akcji, jaka ma miejsce w serwisie Facebook.


Źródło: DI24.pl
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy