Irlandia: UPC wygrywa w sądzie i nie odłączy internautów

12-10-2010, 07:15

Sąd Najwyższy nie zgodził się, by UPC odłączała internautów rzekomo łamiących prawo autorskie. Uznał on bowiem, że brak jest ku temu podstaw prawnych.

IRMA, irlandzka organizacja reprezentująca przemysł muzyczny, doszła w lutym zeszłego roku do porozumienia z Eircomem, największym na wyspie dostawcą internetu, odnośnie wprowadzenia procedury "3 ostrzeżeń", wymierzonej w internautów dzielących się nielegalnie plikami. Sąd Najwyższy w Dublinie zgodził się na to w kwietniu br.

>> Czytaj więcej: Sąd zgadza się na odłączanie internautów

Sonda
Czy polskie telekomy powinny odłączać internautów za nielegalne p2p?
  • tak
  • nie
  • trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

Miesiąc później ruszyły pierwsze listowne ostrzeżenia dla internautów. Co ważne, IRMA zobowiązała się, że będzie próbowała do podobnego działania skłonić inne firmy oferujące dostęp do internetu. Jedną z nich była UPC. Telekom nie zgodził się na współpracę z organizacją, także i ta sprawa trafiła do Sądu Najwyższego Irlandii.

W wydanym wczoraj wyroku sąd stanął po stronie firmy telekomunikacyjnej - informuje TorrentFreak. Przyznał on, że przemysł muzyczny faktycznie ponosi pewne straty wynikające z wymiany plików chronionych prawem autorskim, jednak obowiązujące obecnie w Irlandii przepisy nie przewidują odłączania internautów od sieci. Nie ma więc podstaw, by zmuszać UPC do tego typu działań. Jedyne, co można wymusić prawem, to usuwanie konkretnych materiałów naruszających prawo autorskie.

Firma podkreśliła, że jest zdeterminowana do walki z nielegalną wymianą plików, ale w granicach prawa. W przeszłości wyszła nawet z inicjatywą zorganizowania okrągłego stołu ze wszystkimi zainteresowanymi stronami - przypomina teic.ie.

>> Czytaj także: MPAA: Piractwa nigdy nie zwalczymy


Źródło: TorrentFreak, teic.ie, Dziennik Internautów
Tematy pokrewne:  

tag wymiana plikówtag UPCtag p2ptag p2ptag Irlandia
  
znajdź w serwisie

Brak danych. Sprawdź później :)
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Lipiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031