I tak zostaniesz zaatakowany. Nowe podejście Gartnera do tematu bezpieczeństwa

Joanna Tomaszewska 03-10-2015, 14:44

Podczas konferencji Gartner Security and Risk Management w Londynie, Neil McDonald z firmy analityczno-doradczej Gartner podzielił się z CSO* i specjalistami z branży IT, nowym podejściem do tematu bezpieczeństwa.

Podczas dyskusji na temat Architektury Bezpieczeństwa Adaptacyjnego firmy Gartner padły wnioski, że nie ważne, jakie środki bezpieczeństwa zastosuje twoja organizacja, i tak zostanie zaatakowana i/lub naruszona. Dlatego poza uniemożliwianiem ataków, CSO muszą sprostać wyzwaniu upewniając się, że intruzi nie pozostaną niewykryci w ich sieci.

Świeżość podejścia polega na zwróceniu uwagi na wykrywanie już trwających incydentów i na szybkim reagowaniu i naprawianiu ich, aby ograniczyć szkody.

Oczywiście trzeba jeszcze przewidzieć trendy i zapobiec atakom, jak powiedział firmie Gartner Peter Firstbrook "Pojęcie, że sygnatury są martwe jest błędną hiperbolą", co może dowodzić, że antywirusy mają przed sobą świetlaną przyszłość. Przy okazji, większość czołowych producentów oprogramowania antywirusowego włącza inne składniki, aby "zapobiec" brakom w swoich produktach. Bitdefender jest jednym z tych producentów i włączył na przykład białą listę, systemy uczące się i technologię monitorowania zachowań.

Model Architektury Bezpieczeństwa Adaptacyjnego jest mądry i bardzo przyszłościowy (i tak jest do dziś, ponad rok po tym jak Gartner pierwszy raz go przedstawił). Wielu producentów, którzy są już na rynku i którzy dopiero na niego wchodzą, pokrywają każdą niszę w modelu. Ale na razie model jest wyzwaniem do realizacji; CSO muszą dokonać wielu wyborów. Jakie segmenty mają pokrycie w modelu? Jakiego typu ataki są priorytetem w zakresie wykrywania?

Model Architektury Bezpieczeństwa Adaptacyjnego

Fot.: Architektura Bezpieczeństwa Adaptacyjnego firmy Gartner

 

Jak wyjaśnia Mario de Boer z Gartner, różne rodzaje ataków wymagają różnych rozwiązań. W końcu, może być tak, że duże przedsiębiorstwa będą musiały pracować z wieloma małymi producentami, aby osiągnąć odpowiednią ochronę. To pociąga za sobą intensywne przyjrzenie się mniejszym dostawcom, aby upewnić się, że są solidne pod względem zasobów ludzkich i finansów oraz, że nadal będą na rynku w ciągu kilku lat.

Model wygląda na solidny, więksi gracze integrują dodatkowe funkcje w swoich rozwiązaniach (poprzez nabycie lub rozwój technologii in-house), co staje się coraz bardziej istotne. Należy śledzić rozwiązania antywirusowe, aby zdecydować się na takie, które oferują wielowarstwową ochronę.

 

Autor:  Joanna Tomaszewska, Bitdefender

*CSO - angielski tytuł nadawany w dużych organizacjach osobom zarządzającym odpowiedzialnym za bezpieczeństwo.


Źródło: Bitdefender. Redakcja nie odpowiada za treść informacji prasowych. Firmy zainteresowane publikacjami prosimy o kontakt pod adresem kf@di24.pl
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31