Graczu, zadbaj o bezpieczeństwo online

30-01-2009, 00:28

Jakie zagrożenia czyhają na graczy i czy ich istnienia w ogóle podejrzewają? O niebezpieczeństwach czyhających na osoby grające online pisze Mikko Hypponen z Laboratorium Badawczego F-Secure.

Po pierwsze -> Trojan w grze

Obecnie istnieje już tysiąc znanych trojanów ukrytych w dobrze znanych grach, których celem jest okradanie kont grających w MMORPG (Massive Multiplayer Online Role Playing Games), np. World of Warcraft, Lineage 2 czy Star Wars Galaxies. Takie trojany to prawdziwy problem, gdyż gra toczy się o prawdziwe pieniądze.

Wirtualne postaci, złoto czy broń są przecież kupowane za zupełnie realne pieniądze. Najprostszym sposobem, żeby je ukraść jest działanie poza grą. Przykładowo trojany instalują się na komputerach graczy, w czasie gdy oni myślą, że instalują aktualizację lub najnowszą wersję gry. Właśnie wtedy hakerzy mają doskonałą okazję aby ukraść hasło i login gracza.

Po drugie -> Dziura w firewallu

Mikko Hypponen z firmy F-Secure
fot. F-Secure - Mikko Hypponen z firmy F-Secure
Wiele gier online wymaga od graczy otworzenia dostępu do sieci z komputera gracza. Jest to konieczne, aby grać zespołowo online. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że wielu użytkowników zapomina o zmianie konfiguracji firewalla (zapory) po modyfikacji ustawień albo w ogóle wyłącza zaporę. Dzieje się to szczególnie często, gdy gracze korzystają z firewalla działającego w oparciu o domowy router lub modem DSL. Tymczasem takie zaniedbanie czyni gracza zupełnie bezbronnym w sieci - to naprawdę kiepski pomysł uważa Mikko Hypponen.

Po trzecie -> Prawdziwi twardziele nie używają antywirusa

Każda dodatkowo uruchomiona aplikacja zwalnia pracę komputera. Niestety sporo graczy likwiduje wszystkie możliwe programy, które nie dotyczą bezpośrednio danej gry. Z tego powodu rezygnują też z nawet najprostszych rozwiązań antywirusowych. Czyni to maszynę łatwo dostępną nawet dla początkujących hakerów, w czasie gdy użytkownik przegląda strony WWW lub czyta e-maile.

Po czwarte -> Pokerowa zagrywka

Poker to najbardziej klasyczny przykład wirtualnej gry, gdzie stawką są prawdziwe pieniądze. Dzięki pokerowi właśnie można "prać pieniądze", przelewając je pomiędzy państwami i używając zupełnie legalnych kont. Hakerzy potrzebują do takich operacji numerów kart kredytowych, które wcześniej zostały skradzione. Posiadając już numer karty kredytowej zwykle specjalnie przegrywają kolejne rozdania, aby przelać pieniądze na ich własne konta.

Po piąte - > Obcy Cię widzi

Większość trojanów zawiera keyloggery, czyli aplikacje, które zapamiętują znaki wybierane na klawiaturze i przesyłają je do hakerów. Dla graczy oznacza to, iż każde hasło do gry może zostać podejrzane a następnie skradzione podczas logowania.


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Marzec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031