Google: Android nie ma kluczowego znaczenia

19-04-2012, 05:57

Larry Page szefujący firmie Google próbował udowodnić w sądzie, że stworzenie Androida nie miało dla koncernu krytycznego znaczenia. Przyznał on jednak, że obecnie platforma jest bardzo ważnym aktywem.

Google prowadzi obecnie walkę sądową z firmą Oracle, która oskarża wyszukiwarkowego giganta o wykorzystywanie w Androidzie zastrzeżonych dla niej technologii. Spór trwa już od niemal dwóch lat.

Czytaj także: Google jednak zatrzyma dla siebie całą Motorolę?

W sierpniu 2010 roku firma Ellisona uznała, że Google narusza jej patenty związane z językiem Java. Twórcy Androida bronią się natomiast, zapewniając sąd o tym, że patenty nie mogą obejmować części Javy, otwartoźródłowego czy publicznie dostępnego języka oprogramowania. 

Page, któremu przed sądem zależy oczywiście na ukazaniu Androida jako mniej kluczowego, zapewnił, iż platforma nie ma krytycznego znaczenia dla koncernu Google. Jak później dodał, nie byłby zaskoczony, gdyby radzie nadzorczej firmy ktoś powiedział co innego.

Zdaniem dyrektora generalnego firmy Google korporacja zdecydowała się na zbudowanie Androida, gdyż kilka lat temu wykorzystywanie mobilnych usług na smartfonach było bardzo niewygodne. Byliśmy bardzo zdeterminowani, jeśli chodzi o udostępnianie naszej technologii ludziom - powiedział Page.

Google miało być również zainteresowane partnerstwem z Sun Microsystems, które stworzyło Javę, a w 2010 roku zostało przejęte przez koncern Oracle. Zdaniem Page'a tego typu współpraca mogłaby znacznie przyśpieszyć wprowadzanie oprogramowania na rynek. Ostatecznie firmy nie zdołały się porozumieć, a Google miało wykorzystać "darmową część Javy" - przynajmniej zdaniem szefa korporacji z Mountain View.

Czytaj także: Google Drive zadebiutuje także na platformach mobilnych


Źródło: Reuters
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Lipiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031