Gołota vs Adamek - rekord oglądalności w internecie

25-10-2009, 20:52

Walka stulecia, jak nazwano wczorajszy pojedynek bokserski Gołoty z Adamkiem, okazała się jednym z najbardziej atrakcyjnych wydarzeń, nie tylko w telewizji tradycyjnej, ale także w przypadku transmisji internetowej. Nie obyło się jednak bez problemów technicznych oraz ataku DDoS na serwery ipla.

Pojedynek trwał tylko niecałych pięć rund i zakończył się przegraną Andrzeja Gołoty przez nokaut techniczny (tko). Internauci biorący udział w sondzie Gadu-Gadu nie pomylili się - ponad 94 tys. z nich postawiło na wygraną Adamka, a ponad 36 tys. na Gołotę. Polska walka stulecia zainteresowała miliony Polaków. Jak podaje Press, w telewizji Polsat i Polsat Sport widowisko obejrzało 8,2 mln widzów.

Rekordowa oglądalność w internecie walki Gołoty i Adamka

W internecie walka stulecia także wzbudziła ogromne zainteresowanie. W decydujących momentach liczba osób jednocześnie oglądających internetową transmisję z walki Gołota vs Adamek wynosiła 30 tysięcy, a średnia oglądalność całej gali wyniosła 24 tysiące internautów - podają przedstawiciele platformy multimedialnej ipla, która przeprowadziła transmisję w sieci, udostępniając internautom zarówno sygnał Telewizji Polsat Sport, jak też własną autorską relację z tego wydarzenia.

- Takich wyników oglądalności nie miała jeszcze żadna inna transmisja internetowa w Polsce - twierdzi Teresa Wierzbowska z firmy Redefine, właściciela aplikacji ipla.

Gala bokserska była kolejną po Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej Euro 2008, Mistrzostwach Europy w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2009 i Mistrzostwach Europy w Piłce Siatkowej Kobiet 2009 dużą imprezą sportową realizowaną na platformie ipla w kanale ipla sport. Jak informują przedstawiciele Redefine, za każdym razem platforma ipla ustanawiała kolejne rekordy oglądalności.

Problemy techniczne i ataki na ipla

Wyniki oglądalności sobotniego pojedynku Gołota kontra Adamek mogłyby być jeszcze wyższe, ale dały o sobie znać m.in. słabości polskiej infrastruktury sieciowej - wyjaśnia Redefine. Według przedstawicieli platformy ipla to podstawowa przyczyna problemów z połączeniem, nie obyło się też bez ataków na serwery platformy ipla odpowiedzialne m.in. za logowanie użytkowników.

Część internautów nie mogła nawiązać połączenia z serwerami ipla ze względu na przeciążenia sieci lokalnych operatorów internetowych. Przedstawiciele Redefine upatrują powodów przeciążeń w niejednorodności sieci internetowej w całej Polsce, zarządzanej przez wielu operatorów (tych największych, jak np. TPSA i Netia, ale również tych najmniejszych, obsługujących kilka domów, osiedla). Ich zdaniem ułomność ta stanowi dziś jedną z głównych barier rozwoju profesjonalnych i masowych transmisji internetowych na żywo.

Ponadto w trakcie trwania transmisji z gali został przeprowadzony dwukrotny atak na serwery platformy ipla odpowiedzialne m.in. za logowanie użytkowników. Eksperci z ipla uważają, że prawdopodobnie był to atak typu DDoS, który spowodował uniemożliwienie na ponad godzinę logowanie się części użytkowników do platformy. Pierwszy atak nastąpił po godzinie dziewiętnastej i został przez serwery platformy ipla „odparty”. Do drugiego, dużo większego, doszło przed godziną dwudziestą pierwszą, spowodował on unieruchomienie części serwerów.


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy