Gesty bez dotyku w urządzeniach z Androidem (wideo)

14-06-2010, 09:24

Smartfonami z kamerą od strony ekranu można sterować za pomocą bezdotykowych gestów ręki dzięki specjalnemu oprogramowaniu. Nie jest to może taki sam interfejs, jak w "Raporcie mniejszości", ale w niektórych przypadkach możliwość przełączenia czegoś machnięciem ręki może być praktyczna.

W Dzienniku Internautów wspominaliśmy już o rozwiązaniach pozwalających na sterowanie gestami ręki (np. PrimeSense). Chodziło jednak o technologie dla dużych urządzeń wymagające specjalnego sprzętu. W przypadku smartfonów sprawa gestów przedstawia się o wiele prościej.

>>> Czytaj: Interfejs rodem ze science-fiction na CES 2010 (wideo)

Firma eyeSight Mobile Technologies zaprezentowała oprogramowanie, które wykorzystuje kamerę w telefonie z Androidem do odczytywania gestów. Takie rozwiązanie ma sens szczególnie teraz, gdy rośnie liczba smartfonów z kamerą od strony ekranu. 

Dzięki machnięciom ręki użytkownik może wyciszyć dzwonek rozmowy przychodzącej, sterować nawigacją GPS, włączyć odtwarzacz MP3 i przełączać piosenki, a także grać w gry. Twórca nowej technologii przekonuje, że nie wymaga ona wiele od procesora, dzięki czemu pobór energii jest niski.

Gesty bezdotykowe, choć wyglądają efektownie, wydają się początkowo bardziej męczące i trudno sobie wyobrazić stosowanie ich w miejscu publicznym. Twórcy rozwiązania wskazują jednak dwa ciekawe obszary zastosowania: gry (w których gest może symulować np. rzut piłką lub blokowanie ciosu) oraz nawigacja GPS (machnięcie ręką jest mniej rozpraszające niż szukanie małego przycisku na urządzeniu).

Film poniżej pokazuje jak działa technologia eyeSight:


  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30