Firmy zapominają o kasowaniu newralgicznych danych

03-12-2010, 19:17

Jedynie połowa firm kasuje kluczowe dokumenty cyfrowe z nieużywanych już przez nie komputerów oraz twardych dysków - wynika z globalnej ankiety przeprowadzonej w krajach Ameryki Północnej, Azji i Europy, w tym w Polsce. Aż 75 proc. z nich nie kasuje informacji ze swoich urządzeń w sposób bezpieczny. Według raportu Ponemon Study 2009 zaniedbania te mogą narazić przedsiębiorców na stratę średnio 6,75 mln dolarów.

Wśród 1500 respondentów z 12 krajów niemal połowa (49 proc.) wskazała, iż nie stosuje żadnych metod kasowania plików, które mogłyby zabezpieczyć ich własne dane bądź dane klientów przed dostaniem się w niepowołane ręce. Tymczasem z raportu ESI Trends Survey 2010 wynika, że światowe koncerny borykają się z utratą kluczowych informacji cyfrowych zapisanych na starych urządzeniach średnio raz w roku. Zwykle dostają się one w ręce osób korzystających z aukcji internetowych, giełd komputerowych czy firm handlujących sprzętem poleasingowym.

Wyniki globalnej ankiety wskazują także, iż 40 proc. firm oddaje swoje stare komputery wraz z zapisanymi na nich danymi innym firmom bądź osobom prywatnym, podczas gdy 22 proc. w ogóle nie wie, co się stało ze sprzętem, które przestały wykorzystywać. Według specjalistów ponad 60 proc. służbowych komputerów dostępnych na rynku używanego sprzętu IT zawiera dane biznesowe, które są w pełni dostępne i nie poddane zostały nawet najprostszym zabiegom kasowania danych.

>> Czytaj także: Jak najczęściej tracimy dane

– Aż trzy czwarte przedstawicieli badanych firm kasuje dane poprzez nieskuteczne formatowanie, próby fizycznego niszczenia nośnika lub też w ogóle nie wie, czy i jak kasowane są kluczowe informacje w ich organizacji. Tymczasem nieprofesjonalne usuwanie plików z dysku twardego wręcz ułatwia niekiedy dotarcie do informacji, które mogą być z niego ponownie odczytane. Formatowanie dysku usuwa bowiem jedynie informacje o tym, gdzie rzeczywiście pliki się znajdują, natomiast samodzielne fizyczne niszczenie nośnika nie gwarantuje ostatecznego skasowania danych – tłumaczy Paweł Odor, główny specjalista Kroll Ontrack w Polsce.

Wśród najbezpieczniejszych metod kasowania danych specjaliści wskazują używanie profesjonalnych programów do kasowania danych bądź poddanie dysku działaniu tzw. degaussera, który za pomocą ogromnej mocy namagnesowuje nośnik w sposób, który uniemożliwia jakiekolwiek odczytanie danych. Według tegorocznego badania Kroll Ontrack jedynie 19 proc. firm używa specjalistycznego oprogramowania do usuwania informacji, jeszcze mniej (tylko 6 proc.) korzysta degaussera.

>> Czytaj także: Mróz zabija Twoje dane?


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Styczeń 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031