Firmy nie widzą zagrożeń ze stosowania niezabezpieczonych pamięci USB

13-02-2012, 23:23

Jak prywatne firmy i instytucje rządowe zarządzają bezpieczeństwem danych gromadzonych i przechowywanych na przenośnych dyskach USB? Firma Kingston Digital Europe we współpracy z Ponemon Institute przeprowadziła badania, których celem było lepsze zrozumienie tego, w jaki sposób to się odbywa.

Z przeprowadzonych badań wynika, że firmy nie dostrzegają zagrożeń, jakie mogą wynikać ze stosowania niezabezpieczonych nośników pamięci. Raport pokazuje, że 75% ankietowanych bez zgody przełożonych używa w celach służbowych pamięci przenośnych, a 63% nie przekazało swoim zwierzchnikom informacji o utracie urządzania z danymi. 71% ankietowanych stwierdziło, że ich firmy nie mają technologii pozwalającej na wykrycie i zapobieżenie pobierania wrażliwych danych na nośniki USB.

Wśród państw, w których zostało przeprowadzone badanie, Polska i Francja wyróżniają się jako kraje, w których świadomość korzystania z niezabezpieczonych danych jest najniższa, a ryzyko ich utraty można określić jako wysokie. Aż 83% pracowników w Polsce i 85% we Francji, korzysta często lub bardzo często z napędów USB bez zgody swoich przełożonych. Polska i Francja należą też do państw wskazywanych jako kraje, które mają najwyższy wskaźnik naruszenia danych. Na drugim biegunie plasują się Niemcy, kraje skandynawskie oraz Holandia i Szwajcaria, w których pracownicy przykładają większą wagę do zagrożeń wynikających z przenośnych pamięci USB.

Czytaj też: Jak polskie firmy mogą zabezpieczyć swoje strategiczne dane?

- Wyniki zleconych przez nas badań przyjęliśmy z dużym zaskoczeniem. Zarówno przedsiębiorcy, jak i przedstawiciele instytucji publicznych w dużej części nie zdają sobie sprawy, jak duże szkody może wyrządzić przenoszenie niezabezpieczonych danych. W przypadku dostania się urządzenia w niepowołane ręce skutki dla organizacji mogą być bardzo kosztowne. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad przenoszenia poufnych danych oraz poszerzanie wiedzy w tym zakresie - mówi Robert Sepeta, Business Development Manager w Kingston Technology.

Przenośne nośniki pamięci stały się urządzeniami, które są powszechnie używane zarówno przez firmy, jak i osoby prywatne. Niewielkie rozmiary i coraz większa pojemność sprawiają, że urządzenia te mogą przechowywać bardzo duże ilości informacji, które z punktu widzenia firm i instytucji są materiałami poufnymi. Wiele z zaniedbań dotyczących ryzyka utraty danych, można wyeliminować poprzez wdrożenie odpowiedniej polityki bezpieczeństwa. Z opublikowanego raportu wynika, że wiele firm nie dostrzega zagrożenia wycieku poufnych informacji oraz ignoruje fakt, że aż 46% pamięci używanych w celach służbowych nie spełnia standardów bezpieczeństwa.

Raport powstał na podstawie badań przeprowadzonych na grupie praktyków i specjalistów IT z Wielkiej Brytanii, Polski, Francji, Niemiec, Danii, Norwegii, Szwecji, Finlandii, Holandii i Szwajcarii.


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
  
znajdź w serwisieRSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Styczeń 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
Jak czytać DI?
Newsletter

Podaj teraz tylko e-mail!RSS
Copyright © 1998-2019 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.