Firma skontroluje, w jaki sposób pracownik korzysta z komputera

GazetaPrawna.pl 17-03-2011, 07:31

Pracodawca ma prawo kontrolować, w jaki sposób pracownik korzysta z powierzonego mu mienia służbowego. Pracownik może jednak żądać zadośćuczynienia, jeżeli kontrola naruszy jego dobro osobiste.

Komputer udostępniony pracownikowi stanowi własność pracodawcy i jako narzędzie pracy powinien być do niej wykorzystywany. Dlatego pracodawca może sprawdzać, w jaki sposób podwładni użytkują sprzęt elektroniczny. Polskie prawo nie określa jednak metod kontroli, jakie w tym przypadku może zastosować przełożony. Pewne jest jednak, że może wprowadzać tylko takie sposoby nadzoru, które nie łamią dóbr osobistych pracownika.

Generalne zasady

Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek kontroli służbowego sprzętu komputerowego pracodawca powinien poinformować o tym pracownika i przedstawić mu zasady takiego nadzoru. Informację taką może zamieścić np. w regulaminie pracy. Ma też prawo wydać zarządzenie w sprawie korzystania ze sprzętu elektronicznego, z którym się muszą zapoznać wszyscy pracownicy (i potwierdzić to pisemnie).

Jeśli firma nie poinformuje podwładnych o możliwości kontroli i zasadach jej przeprowadzania, mogą oni złożyć skargę do generalnego inspektora ochrony danych osobowych lub dochodzić swoich roszczeń przed sądem w postępowaniu cywilnym z tytułu naruszenia ich dóbr osobistych (na podstawie art. 23 i 24 k.c.). Mają w szczególności prawo domagać się od pracodawcy dopełnienia czynności potrzebnych do usunięcia skutków naruszenia (np. poprzez złożenie oświadczenia o odpowiedniej treści), zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty na wskazany cel społeczny.

Jeżeli wskutek naruszenia dobra osobistego została wyrządzona szkoda majątkowa, poszkodowany może żądać jej naprawienia. Ustalenie rozmiaru szkody, jaką z tytułu inwigilacji poniósł pracownik, może być jednak trudne do ustalenia. Na przykład w sytuacji kontrolowania poczty elektronicznej sąd musi wziąć pod uwagę dwie sprzeczne ze sobą zasady: ochronę tajemnicy korespondencji oraz zasadę właściwego użytkowania mienia powierzonego przez pracodawcę.

Więcej szczegółów w Gazecie Prawnej w artykule pt. Firma skontroluje w jaki sposób pracownik korzysta z komputera

Łukasz Guza

gazeta prawna


Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31