Ferrero walczyło ze "Światowym Dniem Nutelli". Powód? Znak towarowy

22-05-2013, 12:56

Producent Nutelli chciał przeszkodzić w zorganizowaniu "Światowego Dnia Nutelli". Ta sympatyczna impreza od lat zrzeszała fanów tłustej słodyczy, a jednak firma Ferrero uznała, że ochrona znaku towarowego jest ważniejsza.

To kolejny tekst z cyklu "absurdy własności intelektualnej".

Znaki towarowe wymyślono po to, aby określone produkty kojarzono z oryginalnymi producentami. Niestety dziś znaki towarowe zaczynają żyć własnym życiem, podobnie jak prawa autorskie i patenty, które już dawno nie służą pierwotnym celom. 

Dzień Nutelli vs znak towarowy

Ostatnim tego dowodem jest zachowanie firmy Ferrero, producenta masła orzechowego Nutella.

Przedstawiciele tej firmy zorientowali się, że 5 lutego organizowany jest Światowy Dzień Nutelli (World Nutella Day). Jest to żywa od 2007 roku inicjatywa fanów, a szczególnie jednej superfanki Sary Rosso. Światowy Dzień Nutelli ma m.in. swoją stronę internetową i stronę na Facebooku.

W ubiegłym tygodniu Sara Rosso otrzymała żądanie zaprzestania naruszania praw do znaku towarowego Nutella. Oczywiście firma nie mogła zabronić organizacji dnia Nutelli, ale nie życzyła sobie używania słowa "nutella" i zażądała usunięcia strony internetowej inicjatywy oraz powiązanych z nią kont na Facebooku i Twitterze.

zdjęcie
fot. Janine (lic CC BY 2.0)

Sara Rosso uznała ostatecznie, że organizacja dnia Nutelli w roku 2014 nie będzie możliwa. Oburzyło to wiele osób. Serwisy informujące o sprawie szybko znalazły odpowiednie słowo dla przedstawicieli Nutelli - "nuts", czyli "orzeszki", ale także "wariaci". Pojawiły się propozycje bojkotowania Nutelli, jeśli oczywiście ktoś ma na tyle silną wolę.

Rutynowe procedury kontra fani

Kilkanaście godzin temu Sara Rosso poinformowała, że liczne głosy wsparcia pomogły. Firma Ferrero wyraziła chęć "pozytywnego rozwiązania tej sytuacji". Sara Rosso stwierdziła też, że nie ma zamiaru publikować otrzymanych od Ferrero dokumentów, aby nie jątrzyć sprawy. Wydaje się więc, że nie byłby to materiał stawiający Ferrero w dobrym świetle.

Sonda
Jak najlepiej jeść Nutellę?
  • łyżeczką
  • grubo na pieczywie
  • cieniutko na pieczywie
  • lepiej nie jeść
wyniki  komentarze

Firma Ferrero wydała nawet oficjalny komunikat dotyczący tej sprawy. Czytamy w nim, że "sprawa narosła z powodu rutynowej procedury obrony marki, która została wszczęta jako wynik nadużycia marki Nutella na stronie fanowskiej". Firma przyznała zatem, że nie bardzo myślała o tym, co robi i kogo krzywdzi.

Atakowanie własnych fanów z powodu "własności intelektualnej" ma już dość długą tradycję. Warto przypomnieć choćby atak Kazika na swojego fana, którego podłożem były prawa autorskie. Podobne rzeczy robił amerykański piosenkarz Prince. Przypadek Nutelli nie jest może tak drastyczny, ale jest podobnie absurdalny. "Własność intelektualna" służąca promocji i budowaniu marki została wykorzystana, by zniechęcać i zniesmaczać.

Czytaj: Google chciała regulować język szwedzki. To nie żart


  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30