eBay znowu przed sądem za podróbki

10-03-2009, 19:16

Do sądów w pięciu krajach Starego Kontynentu wpłynęły pozwy przeciwko serwisowi aukcyjnemu eBay. Poszkodowanym tym razem jest L'Oreal - francuski koncern kosmetyczny.

eBay ma kolejne kłopoty w związku z faktem, że za jego pośrednictwem sprzedawane są podróbki markowych produktów. Zeszłoroczny proces z firmą LVMH, produkującą m.in. luksusowe torebki marki Louis Vuitton, eBay przegrał. Sąd nakazał serwisowi wypłacić odszkodowanie w wysokości 38 milionów euro. Rozstrzygnięcie sądu może mieć zasadnicze znaczenie dla innych serwisów aukcyjnych, za pośrednictwem których handluje się podróbkami.

Sonda
Czy serwisy aukcyjne powinny odpowiadać za sprzedaż podróbek na swoich platformach?
  • Tak
  • Nie
  • Nie mam zdania
wyniki  komentarze

Firmę czeka drugi proces, tym razem z producentem kosmetyków - L'Oreal. Francuski potentat złożył pozwy sądowe w pięciu europejskich krajach - Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii, Niemczech oraz Hiszpanii. Firma argumentuje, że działania eBay'a są niewystarczające, mimo że firma ma możliwości zapobiegania sprzedaży tego typu produktów - informuje BBC News.

Serwis aukcyjny broni się, argumentując, że stanowi jedynie platformę, za pośrednictwem której dochodzi do transakcji kupna-sprzedaży między niezależnymi podmiotami. Firma jedną sprawę tego typu wygrała - sąd w Nowym Jorku orzekł, że Bay nie może odpowiadać za sprzedaż na platformie podróbek firmy Tiffany&Co. O ile za Oceanem wyrok sądu tworzy prawo, o tyle w Europie nie (wyjątkiem jest tutaj Zjednoczone Królestwo).


Źródło: BBC
Tematy pokrewne:  

tag pozwytag podróbki na aukcjachtag eBaytag aukcje
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy