Cyberprzestępcy wykorzystują falę tsunami w Japonii

11-03-2011, 21:47

Niemal natychmiast po katastrofie zaobserwowano ataki typu black hat SEO - podaje firma Trend Micro. Internauci mogą paść ofiarami fałszywych antywirusów i zainfekowanych stron WWW.

Sonda
Padłeś ofiarą fałszywego antywirusa?
  • tak
  • nie
wyniki  komentarze

Potężne trzęsienie ziemi o sile 8,9 stopnia w skali Richtera nawiedziło Japonię w piątek, około godziny 6 rano czasu polskiego. Wskutek trzęsienia powstała fala tsunami, która pochłonęła już setki ofiar. Niestety, każda tragedia, która porusza świat, to dla przestępców dobra okazja, by zainfekować kolejne komputery.

>> Czytaj też: Fałszywe antywirusy: najczęstsze metody ataków

W wyszukiwarkach błyskawicznie pojawiło się wiele stron internetowych zawierających podlinkowane frazy odnoszące się do trzęsienia ziemi w Japonii. Jedna z nich wykorzystywała wyrażenie "ostatnie trzęsienie ziemi w Japonii" i prowadziła do jednego z fałszywych programów antywirusowych określanego jako Mal_FakeAV-25 - donoszą eksperci z Trend Micro.

Informacje o tsunami w Japonii przekierowują do fałszywych antywirusów
fot. Trend Micro - Informacje o tsunami w Japonii przekierowują do fałszywych antywirusów
- Cyberprzestępcy od dawna wykorzystują do swych celów zainteresowanie informacjami związanymi z ważnymi dla świata wydarzeniami. Ataki typu black hat SEO prowadzące do fałszywego oprogramowania antywirusowego to nadal bardzo popularna forma zagrożeń sieciowych. Podczas szukania informacji na temat najnowszych wydarzeń najlepiej korzystać ze sprawdzonych i znanych mediów. Zminimalizuje to ryzyko stania się ofiarą ataku typu black hat SEO – mówi Filip Demianiuk, Regional Technical Manager CEE, Russia & CIS.

>> Czytaj też: Fałszywe antywirusy plagą 2010 roku


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Styczeń 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031