91% firm było celem przynajmniej jednego cyberataku

23-06-2011, 16:03

70% korporacji stosuje u siebie kompleksową ochronę przed szkodliwym oprogramowaniem, obejmującą wszystkie potencjalne źródła ataków, a 3% nie posiada żadnych zabezpieczeń - wynika z badania „Globalne zagrożenia bezpieczeństwa IT” przeprowadzonego przez Kaspersky Lab we współpracy z agencją B2B International. W badaniu uczestniczyło ponad 1300 profesjonalistów IT z 11 krajów.

Okazało się, że poziom ochrony firmowych danych różni się w zależności od kraju: na rynkach wschodzących 65% firm korzysta z rozwiązań antywirusowych, w Stanach Zjednoczonych - 82%, a w Wielkiej Brytanii aż 92%. Mimo to w większości firm w ciągu ostatnich 12 miesięcy zarejestrowano przynajmniej jedno naruszenie bezpieczeństwa IT, a w przypadku niemal 1/3 przedsiębiorstw doszło do utraty informacji. 10% firm ujawniło, że utraciło w ten sposób ważne dane biznesowe.

Liczba ataków rejestrowanych przez firmy w ciągu ostatnich 12 miesięcy

Badanie pokazało także, że co druga firma ocenia swój budżet przeznaczony na bezpieczeństwo IT jako niewystarczający i szacuje, że potrzebuje jeszcze przynajmniej 25% lub więcej zasobów. Obecnie małe przedsiębiorstwa przeznaczają na ochronę IT średnio 8 055 dolarów rocznie. W przypadku średnich firm i korporacji jest to odpowiednio 83 200 i 3 263 476 dolarów rocznie.

>> Czytaj także: 77% przedsiębiorstw doświadczyło w 2010 r. wycieku danych

Z całym raportem pt. „Global IT Security Risks” (w jęz. angielskim, format PDF, 21 str.) można zapoznać się na stronie Kaspersky Lab.


Źródło: Kaspersky Lab
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy