10 milionów bezpłatnych zdjęć w Wikimedia Commons

20-04-2011, 08:19

W bazie Wikimedia Commons jest już ponad 10 mln plików graficznych, które można wykorzystać na tzw. wolnych licencjach, gdzie najczęściej należy podać tylko autora, typ licencji i źródło zdjęcia.

Sonda
Korzystasz z Wikimedii Commons?
  • tak
  • nie
wyniki  komentarze

16 kwietnia 2011 roku załadowano 10-milionowy plik, którym okazało się zdjęcie wieży widokowej przy jeziorze Lipno we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym. Wikimedia Commons została uruchomiona 7 września 2004 roku, obecnie jest to jedno z największych internetowych repozytorium wolnych i zarazem użytecznych multimediów.

Do 2011 roku większość plików przeniesiono z zasobów wersji językowych: polskiej, czeskiej, holenderskiej, szwedzkiej, norweskiej i duńskiej. Sondaż przeprowadzony w 2009 roku wykazał, że użytkownicy tych Wikipedii z dużym prawdopodobieństwem będą działać w Wikimedia Commons. Projekt jest najpopularniejszy w językach skandynawskich i w wersji holenderskiej, gdzie ponad 15% użytkowników Wikipedii działa także w Commons.

Dziesięciomilionowy plik - platforma obserwacyjna ptactwa wodnego nad jeziorem Lipno
fot. Leinad, licencja CC - Dziesięciomilionowy plik - platforma obserwacyjna ptactwa wodnego nad jeziorem Lipno
Społeczność Wikimedii Commons corocznie od 2007 roku organizuje konkurs polegający na wybieraniu najlepszej grafiki załadowanej w roku poprzednim. Picture of the Year zawsze rozstrzygany jest w okolicach marca i kwietnia. Często jednak wygrywają zdjęcia bardziej „artystyczne“ niż „użyteczne“.

commons.wikimedia.org

>> Czytaj też: Buzdygan po raz drugi przegrał ze Stowarzyszeniem Wikimedia


Źródło: Wikimedia Commons
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy