Zwalczać radykalizację "szczególnie w Internecie" - politycy tego chcą po ataku na Charlie Hebdo

12-01-2015, 12:13

Trzeba walczyć z radykalizacją, zwłaszcza w Internecie, a dostawcy internetu powinni pomagać w usuwaniu niebezpiecznych treści - czytamy we wspólnym oświadczeniu, jakie zostało wydane po spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych w Paryżu. Już pojawiają się obawy, że może to oznaczać nowe formy cenzury w imię... ochrony wolności słowa.

W Dzienniku Internautów wspominaliśmy już o tym, że atak na redakcję Charlie Hebdo może zwiększyć społeczne przyzwolenie na inwigilację. Pojawiają się też obawy, że może to być początek nowych inicjatyw mających na celu "uporządkowanie internetu", a więc w imię ochrony naszych wolności mogą być wprowadzone nowe środki kontrolowania tego, co w internecie można publikować. 

Radykalizacja "szczególnie w Internecie"?

W ubiegłą niedzielę w Paryżu odbyło się spotkanie ministrów spraw wewnętrznych UE. Brała w nim udział również nasza minister Teresa Piotrowska. Rozmawiano oczywiście o ataku na Charlie Hebdo, a po spotkaniu wydano wspólne oświadczenie, którego treść znajdziemy m.in. na stronie łotewskiej prezydencji (oraz pod tym tekstem). 

W oświadczeniu, pod którym podpisała się również nasza pani minister, znajdziemy fragment dotyczący internetu.

W obliczu wielopostaciowego terroryzmu (...) nasze działania muszą być częścią kompleksowego podejścia bazującego na zwalczaniu radykalizacji, szczególnie w Internecie, oraz na wzmocnieniu zasobów potrzebnych do udaremniania działań różnych siatek terrorystycznych i zwłaszcza utrudnieniu ich przemieszczenia się.

Ciekaw jestem, dlaczego radykalizacja ma być zwalczana "szczególnie w Internecie". Myślałem, że zbyt radykalne poglądy generalnie są złe. Oczywiście internet pozwala na bardzo szybkie rozprzestrzenianie informacji, ale czy to znaczy, że jest szczególnie skutecznym narzędziem radykalizacji? Nie wiem. Być może. Po prostu zabrakło mi tutaj uzasadnienia, dlaczego radykalizacja jest niebezpieczna szczególnie w sieci.

Ministrowie Spraw Wewn. UE
źródło: eu2015.lv

Operatorzy pomogą w usuwaniu?

W dalszej części dokumentu możemy poczytać o możliwym sposobie zwalczania tej radykalizacji w internecie.

Jesteśmy zaniepokojeni znacząco rosnącym użyciem internetu do napędzania nienawiści i przemocy i sygnalizujemy naszą determinację by zapewnić, że internet nie jest nadużywany w tym celu (...) Partnerstwo dużych dostawców Internetu jest niezbędne do stworzenia warunków do szybkiego raportowania materiałów, które mają na celu nakłanianie do nienawiści i terroru, oraz ich usuwania gdy jest to odpowiednie/możliwe. 

Co to dokładnie ma oznaczać? Trudno powiedzieć. Ten tekst nie mówi wprost o potrzebie wprowadzania cenzury internetu. Niemniej w prasie zagranicznej już pojawiły się obawy, że może to być zapowiedź jakiejś formy cenzury. Oczywiście wszelkie materiały nielegalne powinny być z internetu usuwane. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Mogą się jednak pojawić obawy, jeśli ten proces będzie jakoś wzmacniany i przyśpieszany przy współpracy z dużymi telekomami. We wspólnym o świadczeniu zaznaczono oczywiście, że prawa podstawowe i wolność słowa są bardzo ważne i powinny być zachowane.

Sonda
Czy zgodzisz się, że radykalizacja w internecie jest szczególnie niebezpieczna?
  • tak
  • nie
  • trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

PNR wraca do łask

W oświadczeniu wspomniano też, że konieczne jest lepsze monitorowanie pasażerów linii lotniczych (PNR), aby identyfikować trasy przemieszczania się zagranicznych bojowników. Mamy więc kolejny sygnał mówiący o tym, że atak na Charlie Hebdo może być wykorzystany jako argument przy wprowadzaniu nowych form inwigilacji.

Oczywiście nie można wykluczyć, że monitorowanie ruchu pasażerów ma znaczenie dla walki z terroryzmem. Pytanie tylko, w jaki sposób będzie się to odbywać? Czy zakres monitorowania nie będzie zbyt szeroki? Czy w dyskusjach na ten temat będą padać racjonalne argumenty, czy będzie to granie na emocjach wzburzonych po zamachu?

Źródło

Poniżej, dla osób zainteresowanych szczegółami, podajemy treść oświadczenia wspólnego. 

2015 01 11 Joint Statement of Ministers for Interrior by Dziennik Internautów


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031