Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Zobacz Sintel - otwarty film Blender Foundation

01-10-2010, 11:00

Fundacja Blendera wydała już trzeci film - Sintel. Ta poruszająca opowieść udowadnia zarówno siłę otwartych rozwiązań do grafiki, jak i siłę niezależnych twórców, którzy w 15 minutach filmu zmieścili dużo prawdziwego artyzmu.

Pierwszym otwartym filmem, o którym wspominaliśmy w DI, był Elephants Dream wydany w roku 2006 i stworzony w ramach projektu "Orange". Był to pierwszy taki film stworzony przy pomocy całkowicie otwartych narzędzi. Była to świetna propozycja dla tych wszystkich, którzy twierdzili, że przy pomocy otwartego oprogramowania nie da się robić profesjonalnej grafiki.

Kolejnym filmem był Big Chuck Bunny - 10-minutowa komedia, nad którą prace rozpoczęto w roku 2007 (film wydano w roku 2008). Za jej stworzeniem stała organizacja Amsterdam Blender Institute. To lekki, świetny film, który można za darmo obejrzeć w sieci.

Teraz przyszła kolej na trzecią produkcję - Sintel. Film jest dostępny w sieci od wczoraj. Jego oficjalna premiera miała miejsce 27 września. Pod tym tekstem wklejamy wersję z YouTube, ale można odwiedzić stronę filmu i pobrać go na dysk w lepszej jakości. 

15-minutowy film został stworzony, aby sprawdzić i ulepszyć jakość Blednera - otwartego oprogramowania do grafiki 3D. W tworzeniu filmu pomogło ponad 1000 darczyńców, którzy przekazali datki na początkowym etapie produkcji. Film został stworzony przez Amsterdam Blender Institute, międzynarodową ekipę artystów i deweloperów.

Twórcy Sintel uważają, że jest to dowód na siłę zarówno otwartych technologii, jak i niezależnych produkcji filmowych. Trudno się z tym nie zgodzić. 

Sintel jest filmem podejmującym trudny temat śmierci wynikającej z niepotrzebnej walki, która była jednak skutkiem szlachetnego uczucia. Atmosfera filmu podsycana przez muzykę i niedopowiedzenia wynikające z krótkiego metrażu sprawiają, że widz musi ruszyć wyobraźnię, aby wejść w niezwykły świat. 

Oto Sintel z polskimi napisami:


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Sintel.orgOstatnie artykuły:

fot. Petronasfot. Sophosfot. Freepikfot. Freepik