Złożysz sobie własnego robota? Polski startup chce to ułatwić dzięki RoboCORE

11-02-2015, 11:10

Rynek robotyki konsumenckiej dopiero się rodzi, ale Polacy mogą mieć w nim istotny udział. Polski startup Husarion stworzył RoboCORE, czyli "robotyczne serce" ułatwiające budowę własnej maszyny. Projekt szuka finansowania na Kickstarterze.

Dziennik Internautów już kilka razy opisywał roboty do samodzielnego montażu albo rozwiązania do łatwego projektowania i składania elektroniki. Teraz z przyjemnością możemy odnotować, że tym zagadnieniem zajęli się także Polacy.

RoboCORE - gotowe serce robota

Krakowski startup o nazwie Husarion zaprezentował projekt o nazwie RoboCORE. Mówiąc najprościej, ma to być "serce robota", którego będzie można zbudować we własnym zakresie, tanio i bez konieczności posiadania bardzo specjalistycznej wiedzy. Fundusze na rozwój projektu są zbierane na Kickstarterze

Każdy wie, że roboty składają się z elementów mechanicznych, elektroniki i oprogramowania. RoboCORE ma łączyć elektronikę i oprogramowanie w jednej obudowie. Co więcej, to urządzenie ma oferować takie funkcje dodatkowe, jak sterowanie i programowanie z dowolnego miejsca na świecie czy strumieniowanie audio/wideo przez internet. 

RoboCORE
źródło grafiki: Husarion/Kickstarter

W srodku znajduje się mikrokontroler z rdzeniem Cortex-M4, miniaturowy komputer Intel Edison z Wi-Fi i Bluetooth 4.0, porty dla silników DC z enkoderami, porty dla czujników, moduły rozszerzeń (np. dla serwomechanizmów), slot na karty micro-SD i wejście micro-USB. Moduł ma być kompatybilny z dowolnym systemem mechaniki, wliczając w to rozwiązania z popularnych zestawów LEGO.

Własny robot w kilkadziesiąt minut?

Zdaniem twórców dzięki RoboCORE można stworzyć prostego robota w czasie od kilkudziesięciu minut do kilkudziesięciu godzin. Przykładowo, by stworzyć robota telepresence, wystarczy połączyć RoboCORE ze starym smartfonem, a następnie za pomocą Wi-Fi lub sieci komórkowej (3G, LTE) połączyć gotową konstrukcję z aplikacją w chmurze.

Aplikacja RoboCORE stanowi centrum zarządzania wszystkimi robotami danego użytkownika. Można zalogować się do niej przez przeglądarkę internetową, a następnie z jej poziomu programować robota, sterować lub udostępnić projekt znajomym.

RoboCORE - aplikacja
źródło grafiki: Husarion/Kickstarter

Roboty ewoluują jak PC-ty?

- Wierzymy, że współczesna robotyka konsumencka jest na tym samym etapie co przemysł komputerowy pod koniec lat 70. Wtedy niewiele osób doceniało młodych pasjonatów elektroniki, takich jak Bill Gates czy Steve Jobs; teraz podobnie jest z twórcami robotów. Stworzyliśmy RoboCORE, bo wiemy, że świat znajduje się w przededniu kolejnej rewolucji technologicznej. Każdy ma już swój personalny komputer – nadszedł czas na pierwsze personalne roboty - mówił Radosław Jarema, CTO Husarion.

Jak już wspomnieliśmy, Husarion stara się o wsparcie na Kickstarterze. Wczesną wersję urządzenia można zdobyć, przekazując na projekt 89 dolarów darowizny (liczba ofert ograniczona). Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze urządzenia powinny trafić do darczyńców jeszcze w lipcu tego roku. 

RoboCORE

Oczywiście na Kickstarterze jest wiele ciekawych projektów, ale nie zawsze są one tak zaawansowane, jak wynika z filmików. Dlatego Dziennik Internautów spytał twórców RoboCORE o prototypy i postęp prac.

Wystarczą kosmetyczne poprawki

Dowiedzieliśmy się, że do tej pory powstało 7 prototypów urządzenia, a na filmach wideo prezentowane jest najnowsze urządzenie w wersji 0.9.5. Zmiany między 0.9.5 a 1.0 mają być kosmetyczne (drobne poprawki do oprogramowania), a wersja 0.9.5 jest w pełni funkcjonalna. Kształt obudowy już się nie zmieni. Jedyna różnica będzie polegać na tym, że wersja produkcyjna będzie formowana wtryskowo, a na potrzeby kampanii obudowy zostały wydrukowane na drukarce 3D.

Na Kickstarterze pokazano też urządzenie RoboCORE-mini, które ma nieco mniej portów, ale za to jest bardziej zgrabne. Polski startup liczy na zebranie 50 tysięcy dolarów. Powodzenia!

Dziennik Internautów nieraz już pisał o robotach lub elektronice do samodzielnego montażu. Opisywaliśmy edukacyjnego robota Poppy albo Pi-Bota. Wspominaliśmy też o elektronice składanej ze specjalnych klocków. Musimy przyznać, że nawet na tle tych starszych projektów RoboCORE prezentuje się dość oryginalnie.

Poniżej film promujący projekt:


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930