Zhakowane strony BBC serwowały złośliwe oprogramowanie

15-02-2011, 23:27

Nawet na stronach dużych dostawców warto zachować czujność, gdyż żadna witryna nie jest odporna na ataki w stu procentach.

BBC niedawno poinformowało, że w związku z cięciami budżetowymi zmuszone jest zamknąć wiele ze swoich stron. Niestety, jak się okazuje, niektóre z tych działających także nie są w najlepszej kondycji.

>>Czytaj także: Google prosi o pomoc użytkowników w walce z farmami treści

Sonda
Ufasz w bezpieczeństwo popularnych witryn?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Jak donosi firma Websense zajmująca się bezpieczeństwem, strony należące do BBC takie jak 6 Music oraz 1Xtra, zamiast serwować użytkownikom multimedia, częstowały ich złośliwym oprogramowaniem. Do witryn wstrzyknięto exploit wygenerowany przez narzędzie Phoenix exploit kit, które datuje się na 2007 rok.

We wpisie na swoim blogu naukowcy z Websense wspominają: Jeśli niezabezpieczony użytkownik wszedł na witrynę, mógł zostać przywitany przez próbę rozpoczęcia pobierania pliku, co oznacza, że samo wejście na stronę nie jest wystarczające, by zarazić się szkodliwym plikiem wykonywalnym.

Serwis The Register zauważa, że badanie VirusTotal pokazuje, iż tylko 9 z 43 antywirusów wykrywa tego typu zagrożenie. Jest to zresztą coraz popularniejsza metoda ataku, gdyż twórcy złośliwego oprogramowania nie muszą się trudzić z podrabianiem popularnych witryn, gdy one same są tak łatwe do zhakowania.

Na szczęście ostatnio wśród gigantów internetowych można obserwować pozytywny trend coraz większej troski o bezpieczeństwo użytkowników. Facebook, choć nie do końca skutecznie, wprowadził do serwisu obsługę HTTPS, natomiast Google już niedługo powinno udostępnić dla wszystkich możliwość dwuskładnikowego uwierzytelniania podczas logowania.

Takie działania to jednak wciąż kropla w morzu potrzeb, zatem warto być czujnym, nawet na popularnych witrynach, do których zwykle mamy zaufanie.

>>Czytaj także: Facebook razem z HTC przygotowują społecznościowy telefon


Następny artykuł » zamknij

Dell zaskakuje inwestorów

Źródło: The Register
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy