Zgaś światło jutro o 20:30

26-03-2010, 11:30

Pałac Kultury, budynki TP i nawet portal Onet zgaszą światło jutro wieczorem, aby włączyć się w ogólnoświatową akcję "Godzina dla Ziemi" organizowaną przez WWF. Do tego samego zachęcani są wszyscy, którzy uważają, że ludzie powinni się zjednoczyć w celu powstrzymania groźnych dla naszej planety i cywilizacji zmian klimatu.

Pierwszy raz akcja WWF "Godzina dla Ziemi" odbyła się w 2007 roku w Sydney. Wtedy ponad 2 miliony domów w tym mieście wyłączyło światło na godzinę. Rok później już 100 milionów osób w 35 krajach wzięło udział w akcji. W 2009 roku światła gaszono w 25 strefach czasowych, 88 krajach i co najmniej 3943 miejscowościach.

W tym roku światła będą gasły 27 marca o godzinie 20:30 lokalnego czasu. Na 60 min wyłączone zostaną światła w Burj Khalifa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, London Eye w Wielkiej Brytanii i w kasynach Las Vegas. Zgaśnie też oświetlenie znaków marek niektórych firm, między innymi logo Coca-Cola na Piccadilly Circus w Londynie. Zgasną iluminacje rzymskiego Koloseum, opery w Sydney i mostu Golden Gate w San Francisco.

W Polsce zgaśnie m.in. Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, Teatr Wielki, Zamek Królewski oraz Kościół Mariacki. Do akcji przyłączyła się też grupa TP, która zgasi oświetlenie w 17 budynkach w całej Polsce.

>>> Czytaj: Google Koza - koszenie i nawożenie w jednym

W momencie gaszenia świateł odbędzie się happening zorganizowany przez organizację ekologiczną WWF w Parku Świętokrzyskim pod PKiN (skwer przy fontannie od ul. Świętokrzyskiej). Gościem specjalnym będzie Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. O 20.30, kiedy na godzinę Pałac Kultury pogrąży się w ciemności, mieszkańcy Warszawy, którzy przyjdą na happening ze swoją żarówką, otrzymają w prezencie od WWF i IKEA energooszczędną świetlówkę.

Zgasną nie tylko światła

Ciekawa jest inicjatywa serwisu Onet.pl, który ma zamiar „wyciemnić” swoja stronę główną.

Ciemne tło strony głównej spowoduje oszczędności w zużyciu energii elektrycznej w komputerach naszych użytkowników. Szacuję, że w sobotę w ciągu jednej godziny stronę Onetu odwiedzi ponad pół miliona internautów. W ten symboliczny, ale również bardzo wymierny sposób, przyłączamy się do działania na rzecz ekologii. Chcemy zwrócić uwagę naszych użytkowników, że za pomocą niewielkich zmian codziennych zachowań możemy realnie wpływać na klimat – mówi Marek Dziewięcki, dyrektor wydawniczy portalu Onet.pl

Oprócz wyciemnienia strony na Onecie pojawią się artykuły promujące ekologiczny, oszczędny styl życia. Siedząc przy komputerze, będzie można poczytać o tym, dlaczego nie należy marnować prądu.

W ciekawy sposób "wyłączy prąd" Antyradio. Od 20.30 przez godzinę będą w nim emitowane najlepsze piosenki polskich gwiazd, które zagrały akustycznie w audycji "Strefa biało-czerwona" Przemysława Frankowskiego.

Ciemne tło na głównej stronie portalu to niewątpliwie ciekawy sposób promowania ekologii, ale chyba o wiele ciekawszym byłoby wyłączenie reklam. Według szefa firmy SecTheory zastosowanie rozszerzeń NoScript oraz Adblock w Firefoksie w celu wyłączenia najbardziej dynamicznych grafik na stronach może zmniejszyć zużycie energii o 10 W.

>>> Czytaj: Blokując reklamy... chronisz planetę

Oczywiście najbardziej ekologiczne będzie wyłączenie na godzinę komputera, radia i wszystkich innych urządzeń pobierających prąd i nawet tych z bateriami. Tylko co wtedy robić? Znalezienie odpowiedzi na to pytanie może być bardzo ciekawym przeżyciem, nie tylko w wymiarze ekologicznym.

Więcej o akcji na stronie WWF Poland

Blokując reklamy... chronisz planetę


Następny artykuł » zamknij

Zobacz wirusa oczami dziecka

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy