Niemal każdy przedmiot może się stać elementem internetu rzeczy, jeśli tylko wyposażymy go w sensory i możliwość wysyłania danych. Firmy IBM i ARM chcą to ułatwić, wypuszczając specjalny "zestaw startowy".
reklama
"Internet przedmiotów" albo "internet rzeczy" (IoT) będzie powoli stawał się elementem naszej rzeczywistości. Na rynku będzie więcej produktów takich, jak inteligentne żarówki, urządzenia AGD albo nawet inteligentne toalety. Zauważmy jednak, że rozwój internetu rzeczy jest możliwy także w oderwaniu od produkcji typowych urządzeń "inteligentnych".
Inżynierowie będą coraz częściej tworzyć rozwiązania, które zamienią zwykłe przedmioty w urządzenia "podłączone". Jedną z dróg do tego celu mogą być beacony, które będziemy przyczepiać do różnych przedmiotów w celu łączenia się z nimi i określania ich stanu. To nie wszystko.
Firmy IBM oraz ARM poinformowały o opracowaniu urządzenia Ethernet IoT Starter Kit, które ma być dosłownie "zestawem startowym internetu rzeczy". Powinno ono ułatwić tworzenie różnych inteligentnych przedmiotów osobom, które mają ograniczone możliwości w zakresie rozwijania sprzętu.
Jak to działa? Urządzenie składa się z dwóch części. Pierwsza z nich zawiera m.in. procesor ARM's Cortex-M4 i nieco wbudowanej pamięci, gniazda ethernet oraz USB. Druga część zawiera m.in. sensory (termometr, akcelerometr), potencjometry, wyświetlacz i głośnik. Urządzenie można podłączyć do sieci przez ethernet oraz do sprzętu komputerowego przez USB.
Jak łatwo się domyślić, urządzenie jest w stanie zapisywać pewne informacje o swoim otoczeniu. Taką skrzynkę można też przyczepić do jakiegoś przedmiotu i będzie ona wytwarzać dane o stanie tego przedmiotu. Te dane mogą być wysyłane do sieci, a firma IBM ułatwia ich wykorzystanie. Posiadacz tego zestawu startowego może odwiedzić stronę IBM, wpisać dane dotyczące urządzenia i uzyskać dostęp do narzędzi od IBM i innych firm, które służą do analizowania informacji i ułatwiają wykorzystanie jej we własnym projekcie.
ARM i IBM spodziewają się, że ta skrzynka zachęci różnych garażowych zapaleńców do eksperymentowania z internetem przedmiotów. Firmy podają możliwe przykłady wykorzystania technologii. Mogłaby ona służyć do stworzenia systemu, który informowałby stróża w budynku o tym, gdzie została aktywowana łapka na myszy. To nie jest bardzo konwencjonalny przykład, ale właśnie o to chodzi. Możliwości wykorzystania tego "zestawu startowego" mogą być bardzo szerokie, a świat potrzebuje nie tylko standardowych i przekonujących pomysłów.
Ethernet IoT Starter Kit to element "demokratyzacji technologii". Ten trend obserwujemy od dawna, a ostatnio zaczyna on dotyczyć tych najnowszych trendów, jak wearables, IoT albo robotyka.
Całkiem niedawno pisaliśmy o RoboCORE, czyli zestawie startowym do tworzenia robotów, który został opracowany przez polską firmę Husarion. Przypomnijmy, że RoboCORE stara się o wsparcie na Kickstarterze. Do tej pory zebrano 25 tys. dolarów, ale twórcy liczą na 50. Do końca zbiórko pozostało 15 dni.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|