Zestaw do tworzenia "internetu rzeczy" wypuszczony przez ARM i IBM

25-02-2015, 13:21

Niemal każdy przedmiot może się stać elementem internetu rzeczy, jeśli tylko wyposażymy go w sensory i możliwość wysyłania danych. Firmy IBM i ARM chcą to ułatwić, wypuszczając specjalny "zestaw startowy".

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


"Internet przedmiotów" albo "internet rzeczy" (IoT) będzie powoli stawał się elementem naszej rzeczywistości. Na rynku będzie więcej produktów takich, jak inteligentne żarówki, urządzenia AGD albo nawet inteligentne toalety. Zauważmy jednak, że rozwój internetu rzeczy jest możliwy także w oderwaniu od produkcji typowych urządzeń "inteligentnych". 

Inżynierowie będą coraz częściej tworzyć rozwiązania, które zamienią zwykłe przedmioty w urządzenia "podłączone". Jedną z dróg do tego celu mogą być beacony, które będziemy przyczepiać do różnych przedmiotów w celu łączenia się z nimi i określania ich stanu. To nie wszystko.

Zestaw startowy do internetu rzeczy

Firmy IBM oraz ARM poinformowały o opracowaniu urządzenia Ethernet IoT Starter Kit, które ma być dosłownie "zestawem startowym internetu rzeczy". Powinno ono ułatwić tworzenie różnych inteligentnych przedmiotów osobom, które mają ograniczone możliwości w zakresie rozwijania sprzętu. 

IoT Starter Kit

Jak to działa? Urządzenie składa się z dwóch części. Pierwsza z nich zawiera m.in. procesor ARM's Cortex-M4 i nieco wbudowanej pamięci, gniazda ethernet oraz USB. Druga część zawiera m.in. sensory (termometr, akcelerometr), potencjometry, wyświetlacz i głośnik. Urządzenie można podłączyć do sieci przez ethernet oraz do sprzętu komputerowego przez USB.

 Ethernet IoT Starter Kit - rysunek

Jak łatwo się domyślić, urządzenie jest w stanie zapisywać pewne informacje o swoim otoczeniu. Taką skrzynkę można też przyczepić do jakiegoś przedmiotu i będzie ona wytwarzać dane o stanie tego przedmiotu. Te dane mogą być wysyłane do sieci, a firma IBM ułatwia ich wykorzystanie. Posiadacz tego zestawu startowego może odwiedzić stronę IBM, wpisać dane dotyczące urządzenia i uzyskać dostęp do narzędzi od IBM i innych firm, które służą do analizowania informacji i ułatwiają wykorzystanie jej we własnym projekcie.

Sonda
Czy wierzysz, że demokratyzacja technologii ułatwi szybki rozwój urządzeń nowego rodzaju?
  • tak
  • nie
wyniki  komentarze

Demokratyzacja technologii

ARM i IBM spodziewają się, że ta skrzynka zachęci różnych garażowych zapaleńców do eksperymentowania z internetem przedmiotów. Firmy podają możliwe przykłady wykorzystania technologii. Mogłaby ona służyć do stworzenia systemu, który informowałby stróża w budynku o tym, gdzie została aktywowana łapka na myszy. To nie jest bardzo konwencjonalny przykład, ale właśnie o to chodzi. Możliwości wykorzystania tego "zestawu startowego" mogą być bardzo szerokie, a świat potrzebuje nie tylko standardowych i przekonujących pomysłów. 

Ethernet IoT Starter Kit to element "demokratyzacji technologii". Ten trend obserwujemy od dawna, a ostatnio zaczyna on dotyczyć tych najnowszych trendów, jak wearables, IoT albo robotyka.

Całkiem niedawno pisaliśmy o RoboCORE, czyli zestawie startowym do tworzenia robotów, który został opracowany przez polską firmę Husarion. Przypomnijmy, że RoboCORE stara się o wsparcie na Kickstarterze. Do tej pory zebrano 25 tys. dolarów, ale twórcy liczą na 50. Do końca zbiórko pozostało 15 dni. Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.