Zdjęcia z muzeum na stronie internetowej - co na to prawnik?

LISTY CZYTELNIKÓW 03-11-2014, 13:24

Prowadzę stronę internetową dotyczącą różnych obiektów, do których wstęp jest nieraz płatny (np. ogród botaniczny). Czy muszę mieć zgodę na publikację zdjęć wykonanych przeze mnie w tych obiektach? Odpowiedzi na pytanie udziela Beata Marek, prawniczka specjalizująca się m.in. w prawach własności intelektualnej.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Prowadzę stronę internetową dotyczącą różnych obiektów, do których wstęp jest nieraz płatny (np. ogród botaniczny). Jest to strona wybitnie amatorska, niemająca żadnego charakteru komercyjnego, nie zarabiam na niej w żaden sposób (np. przez jakieś reklamy itd.) i nie planuję jej przekształcić w stronę komercyjną w przyszłości.

Moje pytanie brzmi, czy muszę mieć zgodę na publikację zdjęć wykonanych przeze mnie w tych obiektach, wyrażoną przez instytucję opiekującą się danym obiektem?

Możesz robić zdjęcia np. w muzeum, ogrodzie botanicznym czy zoo bez potrzeby uzyskiwania zgody zarządcy. Pamiętaj jednak, by:

  1. rozważnie korzystać z lampy błyskowej; zarządca obiektu ma prawo uznać, że w określonych przypadkach nie wolno robić zdjęć z flashem i należy wtedy postępować zgodnie z regulaminem takiego obiektu, 
  2. fotografowanie nie prowadziło do płoszenia czy niepokojenia zwierzaków. 

W tym miejscu warto dodać, że zgodnie z wyrokiem Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z dnia 5 marca 2010 roku (sygn. akt: XVII AmC 1145/09) muzea nie mogą zakazać fotografowania eksponatów bez flasha, a także pobierać dodatkowych opłat za fotografowanie. Co więcej klauzule w regulaminie nakładające takie obowiązki na zwiedzających są nieważne z mocy prawa.

Po zrobieniu zdjęć można je swobodnie opublikować w takiej formie, jaka została wyżej opisana. 

Beata Marek

Beata MarekBeata jest prawnikiem i właścicielem Cyberlaw. Na co dzień łączy biznes z prawem i bezpieczeństwem teleinformatycznym. Uwielbia pracę w interdyscyplinarnych zespołach i atmosferę startupów. Specjalizuje się w prawie nowych technologii.

Autorka wielu publikacji i prelegentka na licznych, branżowych konferencjach. Dyrektor ds. prawnych w ISSA Polska – Stowarzyszeniu do spraw Bezpieczeństwa Systemów Informacyjnych, wiceprezes Cloud Security Alliance Polska, członkini International Cyber Threat Task Force, a także Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń. Redaktor naczelna kwartalnika naukowego „ICT Law Review” oraz autorka bloga dla programistów i e-przedsiębiorców cyberlaw.pl.

Co wolno, czego nie wolno w internecie? Jeśli masz wątpliwości lub po prostu nie wiesz, wyślij nam swoje pytania pod adres redakcja@di24.plSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


Tematy pokrewne:  

tag zdjęciatag prawotag muzeumtag muzeatag Beata Marek
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.