Zanim wyjedziesz na Euro 2008

25-05-2008, 16:59

W związku z Mistrzostwami Europy w piłce nożnej, które odbędą się w czerwcu na boiskach Austrii i Szwajcarii, Urząd Komunikacji Elektronicznej postanowił przypomnieć osobom wybierającym się za granicę kilka ważnych rzeczy.

Urząd Komunikacji Elektronicznej przypomina, że zarówno w Austrii i Szwajcarii można korzystać ze swoich telefonów komórkowych, trzeba mieć jedynie aktywną usługę roamingu. Po przekroczeniu granicy telefon komórkowy sam zaloguje się do sieci, która emituje najsilniejszy sygnał. Możliwe jest ręczne wybranie innej sieci, w zależności od oferty.

Dodatkowo, na podstawie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 czerwca 2007 r. w sprawie roamingu w publicznych sieciach telefonii ruchomej wewnątrz Wspólnoty oraz zmieniające dyrektywę 2002/21/WE zostały wyznaczone maksymalne stawki za połączenia przychodzące i wychodzące na terytoriach 27 państw członkowskich Unii Europejskiej. Trzeba jednak pamiętać, że Szwajcaria nie należy do UE, w związku z czym postanowienia powyższego aktu jej nie dotyczą.

Stawki za minutę połączenia wychodzące /przychodzące w poszczególnych polskich sieciach kształtują się następująco:

  • Era oraz Orange - 2,20 zł/1,10 zł
  • Plus - 2,24 zł/1,10 zł
  • Play - 1,99 zł/0,99 zł

Stawki za połączeni odbierane i wykonywane na terytorium Szwajcarii podlegają opłatom zgodnym z cennikiem danego operatora i nie są odgórnie regulowane. UKE zaleca, by przed wyjazdem za granicę skontaktować się ze swoim operatorem w celu ustalenia, z oferty której sieci będzie najkorzystniej korzystać.

Dodatkowo w ramach współpracy Unii Europejskiej i Unii Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA) 1 czerwca br. zostanie uruchomiona infolinia (080067891011). Będzie ona czynna od poniedziałku do piątku, w godzinach 9:00-18:30, obsługa zapewniona zostanie w każdym języku unijnym.

Pod tym numerem będzie można uzyskać informacje dotyczące m.in. praw pasażerów, dokonywania zakupów towarów czy taryf roamingowych. Działać będzie też analogiczny numer dla przebywających w Szwajcarii +32 2-299-96-96 (koszt połączenia według taryfy roamingowej danego operatora).

Na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej funkcjonuje także numer alarmowy 112, pod którym można uzyskać pomoc w nagłych wypadkach.


Źródło: UKE
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy