Zakazać e-learningu przy szkoleniu kierowców? Pomysł padł w polskim Sejmie

06-02-2014, 14:02

W polskim Sejmie padła propozycja, by możliwość uczenia kierowców teorii przez internet ograniczyć tylko do osób niepełnosprawnych. Samo składanie takich propozycji jest naprawdę niepokojące.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Właśnie w chwili pisania tego tekstu w Sejmie powinno trwać posiedzenie podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektu nowelizacji Ustawy o kierujących pojazdami (druk nr 1957).

Ta ustawa może zmienić m.in. zasady szkolenia kierowców i zapewne nie byłaby ona przedmiotem zainteresowania Dziennika Internautów, gdyby nie pewna poprawka zaproponowana do tej nowelizacji.

E-learning tylko dla niepełnosprawnych?

Jak dowiedzieliśmy się od Stowarzyszenia Kierowca.pl, zgłoszono 133 poprawki do tej ustawy, a jedna z nich ma brzmieć tak.

W art. 23:
a) ust. 3 i 4 otrzymują brzmienie: „3. W przypadku osób niepełnosprawnych mających orzeczoną niepełnosprawność ruchową lub osób głuchoniemych wykłady, o których mowa w ust. 2 pkt 1, mogą być przeprowadzone w formie nauczania na odległość z wykorzystaniem technik komputerowych i Internetu pod nadzorem ośrodka szkolenia kierowców.
4. Egzamin wewnętrzny jest przeprowadzany po ukończeniu części teoretycznej i części praktycznej szkolenia oraz nauki udzielania pierwszej pomocy o których mowa w ust. 2, przez instruktora lub wykładowcę wyznaczonych przez kierownika podmiotu prowadzącego szkolenie. Wykładowca przeprowadza wyłącznie część teoretyczną egzaminu wewnętrznego.

Na pierwszy rzut oka ta poprawka nie wygląda groźnie. Jeśli jednak przemyślimy jej znaczenie to zrozumiemy zagrożenie. Może dojść do tego, że tylko osoby niepełnosprawne będą mogły uczyć się teorii na odległość.

- Tego typu zapis zdecydowanie zawęża możliwość wykorzystania nowoczesnej i elastycznej formy kształcenia. Tworzy się sytuację, w której ta sama metoda nauczania uznawana jest za skuteczną w odniesieniu do jednej grupy obywateli, a druga ma zakaz korzystania z niej. W obecnych czasach wszelkie środki pozwalające na elastyczne pogodzenie ze sobą życia zawodowego lub zajęć uczelnianych z przyswajaniem wiedzy niezbędnej przyszłym kierowcom są na wagę złota. Ograniczanie możliwości kształcenia z wykorzystaniem nowoczesnych i elastycznych metod nauczania na rzecz przysłowiowej „kredy i tablicy” nie powinno mieć miejsca w XXI wieku - powiedział Dziennikowi Internautów Dariusz Piorunkiewicz, rzecznik Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kierowca.pl.

Sonda
Jak myślisz, dlaczego ktoś chce ograniczenia e-learningu w szkoleniu kierowców?
  • dla zapewnienia wyższej jakości nauczania
  • to musi mieć znaczenie dla czyichś interesów
  • bo tak!
wyniki  komentarze

Kto? Dlaczego? Po co?

Gdy w redakcji Dziennika Internautów dyskutowaliśmy o tym problemie, nasunęło nam się jedno pytanie - komu tak bardzo przeszkadza ten e-learning? Dlaczego wprowadzać tak bezsensowne ograniczenie?

Dariusz Piorunkiewicz powiedział nam, że tego typu propozycje były już wysuwane przez Krzysztofa Szymańskiego, Prezesa Polskiej Federacji Stowarzyszeń Szkół Kierowców (PFSSK). Postaramy się o komentarz tej organizacji. Spróbujemy też ustalić kto dokładnie złożył propozycję wspomnianej poprawki w Sejmie.

Naprawdę dobrze byłoby wiedzieć, kto jest gotów ograniczać dostępność zdalnego nauczania w Polsce

Czytaj także: V2V: Komunikujące się auta zapobiegną wypadkom. USA szykuje się na przełomSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.