Zagraniczne startupy wesprą PGNiG

25-02-2019, 20:54

Rząd chce przyciągnąć zagraniczne startupy na polski rynek, np. poprzez program Poland Prize. W jego ramach osiem startupów, m.in. z Włoch, Węgier i USA, rozpoczyna współpracę ze spółkami z Grupy PGNiG oraz Fundacją Startup Hub Poland. Włączą się one w prace nad wyzwaniami technologicznymi w obszarze energetyki i gazownictwa.

Jak uważa minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, inwestycja w zagraniczne startupy może przyczynić się do zwiększenia innowacyjności naszego kraju. Po tę retorykę sięgają także duże firmy. W ramach rządowego programu Poland Prize Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) oraz Fundacja Startup Hub Poland zaprosiły do Polski zagraniczne startupy oferujące innowacyjne rozwiązania dla branży energetycznej. Wcześniej PGNiG w ramach programu Start in Poland - Scale Up rozpoczęło współpracę ze startupami z Polski

W pierwszej rundzie programu Poland Prize wybrano osiem najlepszych startupów łączących energię i technikę cyfrową. Na konkurs wpłynęło ponad 400 zgłoszeń z 60 krajów. Zaproszone do Polski na kilkumiesięczną akcelerację startupy otrzymają wsparcie finansowe – od 80 do 200 tys. zł, które wykorzystają na rozwój swojej technologii czy pozyskanie nowych klientów. PGNiG wybierze spośród nich te, które najlepiej odpowiedzą na wyzwania technologiczne.

 

W pierwszym etapie programu wybrano m.in. litewski iDenfy, który pracuje nad aplikacją weryfikującą autentyczność dokumentów w oparciu o system rozpoznawania twarzy, estoński SmartVent, którego aplikacja zbiera dane o efektywności energetycznej budynków czy brytyjski Spottitt, który proponuje monitorowanie sieci energetycznej z wykorzystaniem zdjęć satelitarnych i sztucznej inteligencji dla szybszego i tańszego wykrywania awarii. Z kolei węgierska firma Walter’s Cube opracowała technologię, która pozwala na przetwarzanie dwuwymiarowych zdjęć w trójwymiarowe modele.

Opieramy się o formułę open innovation. Z jednej strony dajemy swoich specjalistów, infrastrukturę, możliwości, jakie ma Grupa Kapitałowa, z drugiej strony czerpiemy z pomysłów startupów, które do nas przychodzą – mówi Łukasz Kroplewski, wiceprezes zarządu ds. rozwoju w PGNiG S.A.


Źródło: NEWSERIA
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag startupytag PGNiGtag Jadwiga Emilewicz
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930