Zadbaj o swój wizerunek w Sieci

23-11-2007, 15:30

Szefowie firm coraz częściej przeszukują sieć w poszukiwaniu informacji na temat kandydatów ubiegających się o pracę. Zjawisko to stało się już na tyle powszechne, iż na świecie powstały pierwsze firmy oferujące poprawę internetowego wizerunku.

Bogaty życiorys i udana rozmowa kwalifikacyjna nie musi w obecnych czasach oznaczać zdobycia upragnionego etatu. Coraz częściej pracodawcy (najczęściej z branży IT) wykorzystują internet w celu weryfikacji podanych, jak również znalezienia dodatkowych informacji odnośnie kandydata.

Przeszukiwanie nie ogranicza się dziś do Google - najwięcej niewygodnych informacji znaleźć można zazwyczaj w serwisach społecznościowych. Internauci zapominają, że zawartość profili (w ramach takich witryn jak np. Grono) przeglądać mogą najczęściej nie tylko zatwierdzeni znajomi, ale również inne zarejestrowane osoby.

Zdjęcia z ostrych imprez alkoholowych, bądź wulgarne komentarze na forach, które być może będą śmieszne i atrakcyjne dla przyjaciół, dla potencjalnego szefa mogą być wystarczającym powodem dla odrzucenia podania o pracę.

Problem psucia wizerunku z powodu informacji krążących po Sieci został już dostrzeżony przez kilka firm (jak np. Reputation Defender, Naymz, bądź International Reputation management). Oferują one płatne usługi polegające na eksponowaniu pozytywnych informacji o osobie (m.in. poprzez wykupienie płatnych linków w wyszukiwarkach), a usuwaniu tych, które negatywnie mogą wpłynąć na ocenę danej osoby.

Jeden z serwisów kieruje swój specjalny program tematyczny dla rodziców, którego celem jest ochrona ich dzieci przed "zrujnowaniem sobie życia". Usługi oferowane są jako stałe / miesięczne pakiety, jak również jednorazowe działania, zmierzające do usunięcia wskazanych materiałów.

Żadna z firm nie daje jednak gwarancji na to, że niepożądane informacje całkowicie znikną z internetu. Nawet jeśli materiały zostaną usunięte ze stron, pozostaje jeszcze problem wirtualnych "maszyn czasu" - serwisów, które umożliwiają przeglądanie wcześniejszych wersji witryn.

Najczęściej jednak to, co znajdzie się na nasz temat w Sieci, zależy od nas samych. Warto pomyśleć o tym przy kolejnej aktualizacji naszego internetowego profilu.

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag zdjęciatag wizerunektag szeftag prywatnośćtag pracodawcatag praca
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930