Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Za cztery lata cała Polska będzie online

PAP 09-09-2011, 19:38

Rząd podał rękę prywatnym firmom i przyspiesza zamalowywanie białych plan. Teraz tylko 17 proc. Polaków ma dostęp do szybkiego internetu. W 2015 roku będą mieli wszyscy - informuje "Puls Biznesu".

Wiceminister infrastruktury Magdalena Gaj jest optymistką i przekonuje, że fatalne statystyki szybko się zmienią. Kluczem jest zbudowanie nowoczesnych sieci światłowodowych i radiowych umożliwiających szybkie transfery danych. Rolą rządu jest stworzenie otoczenia prawnego i dobrego klimatu dla tych inwestycji - mówi.

Gaj podkreśla, że rząd już sporo zrobił w tej dziedzinie i wylicza, iż nadal trwają prace m.in. nad rozporządzeniem ws. obowiązku wyposażenia nowo postawionych budynków w szybki internet czy nad uwolnieniem częstotliwości 800 MHz z dywidendy cyfrowej. Trwają też prace z samorządami i prywatnymi firmami przy okrągłym stole szerokopasmowym.

Czytaj także: TP zbuduje szybki internet na Pomorzu

Jest już pierwsze porozumienie prywatnych przedsiębiorstw - TP, Hawe i Alcatela - które chcą za unijne pieniądze (w sumie 4 mld zł) budować szerokopasmowe sieci. A resort infrastruktury namawia kolejne firmy do udziału w tej operacji. Treść porozumienia trafi do wszystkich przedsiębiorców telekomunikacyjnych w tym tygodniu. Zapraszamy ich do udziału w zamalowywaniu białych plam. Oczekujemy, że zaoferują konkretne inwestycje. Wspólnymi siłami sprawimy, że szerokopasmowy internet będzie w zasięgu każdego Polaka w 2015 roku - podkreśla Gaj.

Z kolei resort rozwoju regionalnego zapewnia, że większość barier utrudniających budowę telesieci za pieniądze UE została usunięta. W tym roku sprawy zdecydowanie przyspieszyły. Powstanie 20-30 tys. km sieci światłowodowej, którą na równych zasadach będą mogli wykorzystać wszyscy operatorzy. Do 2015 roku zrealizujemy cały plan - zapowiada podsekretarz stanu w MRR Iwona Wendel.

Czytaj także: Ponad 10 tys. polskich miejscowości nie ma dostępu do internetu


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

MaturaToBzdura: Filozofia

Źródło: PAPOstatnie artykuły:

fot. Petronasfot. Sophosfot. Freepikfot. Freepik