Za 5 lat każdy Polak ma mieć dostęp do internetu 30 Mbps. Unia da na to 2,2 mld EUR

09-12-2014, 12:14

W roku 2020 w całej Polsce ma być dostępny szybki internet, administracja ma być nowocześniejsza, a informacje publiczne mają być lepiej dostępne. Te zapowiedzi znalazły się w programie operacyjnym Polska Cyfrowa, który został przyjęty przez Komisję Europejską.

Komisja Europejska oficjalnie zatwierdziła program operacyjny Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, a więc można się brać za jego realizację. Budżet programu obejmuje blisko 2,2 mld euro ze środków unijnych, czyli ponad 9 mld zł. Odbiorcami wsparcia mają być przedsiębiorstwa telekomunikacyjne, administracja publiczna, organizacje pozarządowe, instytucje kultury, jednostki naukowe, przedsiębiorstwa, jednostki samorządu terytorialnego.

Polska Cyfrowa i jej priorytety

Program w wersji przyjętej przez Komisję Europejską znajdziecie na stronie ministerstwa cyfryzacji oraz pod tym tekstem. Ma on trzy główne priorytety:

  1. powszechny dostęp do szybkiego internetu (alokacja 1 020,22 euro),
  2. e-administracja i otwarty rząd (alokacja 949,6 mln euro), 
  3. cyfrowe kompetencje społeczeństwa (alokacja 145 mln euro).

W ramach tego pierwszego priorytetu wyrównywane będą różnice terytorialne w dostępie do szybkiego internetu. Rolą środków publicznych ma być tutaj uzupełnianie inwestycji prywatnych i ich pobudzanie. Wsparciem będą objęte projekty w zakresie budowy/rozbudowy lub przebudowy sieci dostępowych wraz z niezbędnymi odcinkami do węzłów sieci dystrybucyjnych lub szkieletowych, a także z sieciami szkieletowymi i dystrybucyjnymi. Realizowane sieci dostępowe będą zapewniać co najmniej parametry NGA (min. 30 Mbps).

Otwarty rząd?

Bardzo ciekawe są zapowiedzi dotyczące drugiego priorytetu (e-administracja i otwarty rząd). Chodzi tu nie tylko o uruchamianie e-usług dla obywateli oraz informatyzację administracji. W tym priorytecie zawarta jest także poprawa dostępu do informacji sektora publicznego i możliwości ich ponownego wykorzystania. 

W programie Polska Cyfrowa odnotowano, że według KE wartość całego rynku informacji z sektora publicznego w UE w 2008 r. sięgnęła 28 mld euro. Korzyści gospodarcze wynikające z szerszego udostępniania informacji sektora publicznego, poprzez umożliwienie łatwego dostępu do tych danych, wynoszą około 40 mld euro rocznie dla UE-27. Łączne bezpośrednie i pośrednie korzyści gospodarcze wynikające z wykorzystywania informacji sektora publicznego w gospodarce całej UE-27 szacowano na ok. 140 mld euro rocznie. Dobrze jest o tym przypomnieć w momencie, gdy w Polsce rozważa się ograniczenie dostępu do informacji publicznej

Wsparcie dla różnych grup

Jeśli chodzi o wspieranie cyfrowych kompetencji społeczeństwa, działania mają być adresowane nie tylko do cyfrowo wykluczonych. Wspominaliśmy już w Dzienniku Internautów o pieniądzach dla młodych programistów z Polski Cyfrowej

Ministerstwo infrastruktury zapowiada, że w najbliższym czasie powołany zostanie komitet monitorujący program Polska Cyfrowa, który dba o skuteczność i jakość jego realizacji. Komitet w pierwszej kolejności zatwierdzi kryteria wyboru projektów związane z e-usługami. Chodzi o przedsięwzięcia dotyczące systemów informatycznych, które dostarczają usługi dla przedsiębiorców i obywateli. W programie zarezerwowano na to 690 mln euro.

Zajrzyj do źródeł

Poniżej kopia programu Polska Cyfrowa w wersji przyjętej przez Komisję Europejską.

Program Operacyjny Polska Cyfrowa 05122014 by Dziennik Internautów


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930