Yahoo wydaje przeglądarkę Axis, całkiem niezłą (wideo)

24-05-2012, 08:48

Yahoo wydała własną przeglądarkę Axis, która ma przede wszystkim ułatwiać wyszukiwanie. Wydaje się, że to nietypowy ruch dla niemal tonącej firmy, a jednak trzeba przyznać, że Axis to sympatyczna aplikacja, która może przynieść Yahoo wiele korzyści.

Ostatnie wieści o firmie Yahoo nie były zbyt dobre. Znalazła się ona w trudnej sytuacji, zaczęła zamykać obiecujące niegdyś serwisy, potem odszedł dyrektor generalny, a kilka dni temu w sieci popularność zyskał tekst serwisu Gizmodo, który opisał, jak Yahoo zabiło Flickra. Dziś natomiast słyszymy o tym, że Yahoo jak gdyby nigdy nic wydaje sobie nową przeglądarkę o nazwie Axis i nawet Gizmodo przyznaje, że ta przeglądarka... nie jest zła.

Przeglądarkę Axis możemy pobrać ze strony axis.yahoo.com. Jest ona dostępna jako aplikacja na iPhone'a oraz iPada, a także w wersji desktopowej jako rozszerzenie do przeglądarki (Firefox 7+, Safari v5+, Internet Explorer 9 oraz wszystkie wersje Chrome). Niestety Yahoo nie udostępnia instalacji dla użytkowników Linuksa, nie ma też wersji dla Androida i nie wiadomo, czy to się zmieni. Przyznamy, że udało się nam zainstalować Axis na Linuksie dzięki linkowi z artykułu na blogu New Web Order, ale nie polecamy tego robić.

Axis jako wtyczka w Google Chrome
fot. DI, zrzut z ekr. - Axis jako wtyczka w Google Chrome

Axis ma przede wszystkim ułatwiać wyszukiwanie i odbywa się to dzięki temu, że wyniki wyszukiwania nie są przedstawiane w postaci listy linków. Zamiast tego Axis pokazuje miniaturki z podglądem stron, więc można dość szybko zorientować się, czy strona jest tą, której szukaliśmy. Co istotne, wyniki zaczynają się pojawiać już w czasie pisania. Listę miniaturek można przewijać, wykonując gest "zamiatania" w lewo lub w prawo.

Czytaj: Google Knowledge Graph - wyszukiwarka podaje gotowe odpowiedzi (wideo)

Obrazek obok prezentuje wyszukiwanie Axis za pomocą wtyczki instalowanej w Chrome. Można też obejrzeć rozwiązanie na filmie pod tekstem.

W niektórych przypadkach Axis udostępni w wynikach gotową odpowiedź, np. przy wyszukiwaniu pogody poda informacje na ten temat. W podobnym kierunku rozwijają się ostatnio wyszukiwarki Bing i Google.

Kolejną cechą Axis ma być możliwość płynnego przechodzenia między urządzeniami. Przykładowo wyszukiwanie rozpoczęte na iPadzie będzie można dokończyć na urządzeniu iPhone, wybierając opcję Continue from device. Axis udostępnia również personalizowaną stronę główną, która będzie identyczna na wszystkich urządzeniach użytkownika.

Yahoo jeszcze żyje 

Warto też zauważyć, że wyszukiwanie Yahoo nie jest  martwym interesem. Wciąż daje ono firmie ponad miliard dolarów przychodu, a ze stron Yahoo wciąż korzystają setki milionów ludzi, zatem Axis ma wielu potencjalnych nabywców.

Za dość sprytną należy uznać strategię dostarczenia wtyczki dla przeglądarek desktopowych zamiast osobnej aplikacji. Po prostu użytkownik nie musi przyzwyczajać się do nowej przeglądarki. Korzysta on z tego, co lubi, a szary pasek wyszukiwania Axis znajduje się cały czas w lewym dolnym rogu okna przeglądarki. Chętnie się do niego wraca, a każdy taki powrót to korzyść dla Yahoo.

Axis to nie będzie "produkt zabójca", ale mamy do czynienia z naprawdę przydatną aplikacją mobilną oraz z pomysłową i świeżą koncepcją wyszukiwania. Dobrze wiedzieć, że Yahoo jest jeszcze zdolna do zrobienia czegoś takiego. 

Poniżej film prezentujący możliwości Axis:

Czytaj: Chrome przeglądarką nr 1 na świecie. IE jest DRUGI!


Źródło: Yahoo
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930