Wyniki Microsoftu: Windows ciągle żyje?

20-04-2012, 08:25

Wyniki finansowe Microsoftu przeczą tezie, że tablety już zabiły rynek PC-tów. Firma z Redmond miała dobry pierwszy kwartał 2012 roku, zaskakujący wzrostem przychodów ze sprzedaży Windowsa.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Wczoraj Microsoft ogłosił wyniki finansowe za I kwartał 2012 roku. Przychody w tym kwartale wyniosły 17,41 mld USD, co oznacza wzrost o 6% w porównaniu z I kwartałem 2011 roku.

Zysk netto i rozwodniony zysk na akcje wyniosły odpowiednio 5,11 mld USD oraz 0,60 USD, podczas gdy w analogicznym okresie roku ubiegłego wynosiły 5,23 mld USD oraz 0,61 USD. 

Dobrze wypadł dział Microsoftu odpowiedzialny za serwery, który osiągnął 4,57 mld USD przychodu, czyli 14% więcej niż rok wcześniej. Dział Microsoft Business Division ogłosił 5,81mld USD przychodu, czyli o 9% więcej niż w roku poprzednim.

Czytaj: Windows 8: będą tylko trzy edycje. Tak. Tylko trzy

Uwagę wielu osób przyciągnął nieduży wzrost - ale jednak wzrost - w przychodach działu odpowiedzialnego za Windowsa. Osiągnął on 4,62 mld USD przychodu, czyli 4% więcej niż w roku poprzednim. Jest to ciągle zasługa Windowsa 7, który według szacunków Microsoftu stosowany jest na 40% komputerów biurkowych w firmach na całym świecie.

Oczywiście Microsoft nie może wiecznie żyć sukcesem Windowsa 7, ale ostatnie wyniki potwierdzają, że na rynek systemów operacyjnych dla PC-tów nie jest tak martwy, jak się powszechnie sądzi. Microsoft wiąże duże nadzieje z Windowsem 8 i nową wersją MS Office. Te produkty pojawią się także na tabletach, ale należy się spodziewać, że właśnie użytkownicy PC-tów będą ich pierwszymi użytkownikami i będą mieli duży udział w ich ewentualnym sukcesie.

Przedstawiciele Microsoftu nie chcieli natomiast poruszać tematu systemu operacyjnego dla smartfonów (Windows Phone). Nie ujawnili liczb związanych np. ze sprzedażą licencji dla Nokii.

Ze słabymi wynikami dotyczącymi telefonów niektórzy analitycy łączą fakt, że przychody "rozrywkowego" działu Microsoftu (Entertainment & Devices Division) spadły o 16% do 1,62 mld USD. Xbox pozostaje najlepiej sprzedającą się konsolą gier w USA, ale konsumenci coraz częściej grają na smartfonach i tabletach.  

Dział Microsoftu odpowiedzialny za usługi online zanotował 707 mln USD przychodu, co oznacza wzrost o 6%. Co istotne, ten dział zmniejszył swoją stratę operacyjną o ok. 300 mln USD, niemniej nadal notuje 479 mln USD straty. Wyrywanie rynku firmie Google nie idzie łatwo.

Czytaj: Smartfony Lumia 900 wyprzedały się w kilka dni


Źródło: Microsoft


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Kaspersky


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.