Wyciekły dane 24 milionów klientów sklepu Zappos

17-01-2012, 07:19

Sklep z butami należący do firmy Amazon padł w ubiegły weekend ofiarą cyberprzestępców - czytamy na blogu Zappos. Włamywacze uzyskali dostęp m.in. do adresów oraz zaszyfrowanych haseł klientów.

Jak poinformowali przedstawiciele sklepu, w ręce cyberprzestępców dostały się informacje na temat ponad 24 milionów klientów, którzy znajdowali się w bazie usługi. Włamywaczom nie udało się jednak dotrzeć do wszystkich danych.

Czytaj także: Google może konkurować z Amazonem na rynku tabletów

- Padliśmy niedawno ofiarą cyfrowego ataku, dokonanego przez przestępców, którzy uzyskali dostęp do części naszej wewnętrznej sieci przez jeden z serwerów znajdujący się w Kentucky - napisał na blogu firmy Zappos jej szef Tony Hsieh. - Współpracujemy z organami ścigania prowadzącymi wyczerpujące śledztwo.

Właściciele usługi poinformowali, że w ręce cyberprzestępców trafiły imiona i nazwiska, adresy e-mail, bilingi, a także adresy zamówień oraz numery telefonów i ostatnie cztery cyfry numerów kart kredytowych. Włamywacze mieli również przejąć hasła użytkowników, które na szczęście przechowywane były w zaszyfrowanej formie.

Zdaniem firmy Zappos przestępcom nie udało się dostać do serwerów, gdzie znajdowały się krytyczne dane na temat kart kredytowych oraz inne informacje związane z płatnościami. Sklep oferujący możliwość zakupu butów został przejęty przez Amazona w połowie 2009 roku i od tego czasu znacznie umocnił swoją pozycję na rynku.

Warto zauważyć, że sklep należący do amerykańskiego pioniera handlu internetowego wykorzystywany jest chętnie również przez użytkowników z Polski. Wszyscy internauci, którzy dokonywali w nim zakupów, powinni zmienić swoje hasła (również w innych usługach, jeśli używali w nich tych samych), a także uważnie śledzić transakcje wykonywane z użyciem karty kredytowej.

Czytaj także: Ponad 4 miliony czytników Kindle sprzedanych w grudniu


Źródło: Zappos
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy